View Single Post
Eski 03-01-2019, 10:03   #14
hosseda
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Çatıya branda germek ile yazın güneşin eve verdiği sıcaklığı tamamen önlemiş oldum. Brandayı ekim sonu sökerek torbaladım ve eve kaldırdım. Bahar gelince tekrar takacağım yerine ama önce ayakları yenileyeceğim. O husustaki planım ise, bahçe aydınlatmasında kullanılan döküm ayaklardan bularak onlara bağlamak. Ayakları kısa yaparsam branda yere oturuyor, çünkü çok ağır. Çok kalın bir bezden yapılmış. Son resimdeki gibi yarasa branda tarzı gerildiğinde evin havasına zarar vermek bir yana sanki güzellikte katmakta. Eskidiğinde bir kaç parça yapmak ayak sayısını arttırmak olacaktır o sebepten önerinizi uygulayacağımı sanmıyorum. Zorla da olsa çatıya çıkarıp gerebiliyorum ama yaşlandıkça bu işler zorlaşıyor onda haklısınız, beceremediğim noktada etraftan yardım almak suretiyle de mesele çözülebilir.

Bitki ile gölgelemek konusuna çatıyı haşere yuvası yapmaktan çekindiğim için sıcak bakmıyorum. Çatıya sardırılan bitkiler zamanla fare sansar ve diğer haşereler için yol haline gelerek eve zarar vermekte, ev yanına gölge verecek yüksek ağaç yetiştirmektende başka sebepten kaçınıyorum.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön