Konu: Muda
View Single Post
Eski 02-01-2019, 22:57   #15
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Kıvrımlı Domates

Kıvrımlı Domates

Kış döneminde bu domateslerden alıyordum. Büyüklüğü ve görünüşü hoşuma gitti. Bir tür çerry domates ile birlikte tohumlarını alıp duvar dibine dikmiştim. Hibrit olabilir düşüncesi ile baharda çıksa da şaşırtmadım. Duvar dibinde olunca da biraz geç çıktılar tabi ki. Çerry olan birkaç domates verdi. Almış olduğum domatesin lezzetine benzetemediğim için onu da başka yere dikmedim. Bir süre sonra boş kalan çileklerin ilerisine bu domates fidelerini diktim. Biraz geç diktim. Ancak sıcakların etkisi ile çabucak geliştiler. Sırığa almam gerekiyordu. Önemsemedim. Çiçek açtılar, meyve tutumu oldu. Çok iyi bakmadığım gübre vermediğim halde güzel gözükmeye başladılar. Bazılarını sırığa almaya çalıştım. Havalar soğuduğu için boşuna olduğunu düşünüyordum. En azından tohum verecek kadar olgunlaşanlar oldu. Verim güzel. Oturak olarak büyüdüler mecburen. Ancak sırığa alınmaları gerekiyor.

• Bitki türü: Sebze
• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Domates
• Tohum çeşit adı: Kıvrımlı domates
• Tohum kaç yıldır sizdedir: ilk yılı
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar 1280 rakım
• Tohumun kökeni: ticari domatesin alınan tohumlarından üretilen
• Tohumun geldiği yer:
• Kullanılan gübreler:
• Kullanılan ilaçlar: -
• Hasat yıl ve ayı: 2018
• Bitkiye özel izolasyon uygulaması: yok
• Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
• Hasat süresi: Orta, fide dikiminden itibaren 75-85 gün
• Büyüme alışkanlığı: domatesle oturak olarak yetiştirilmişti. Sırığa alınıp koltuk alma yapılması durumunda çok verimli olacak.
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Geneli güzel gelişmektedir

Name:  Domates .jpg
Views: 906
Size:  74.2 KB

Name:  domates 1 .jpg
Views: 939
Size:  72.3 KB

Name:  domates 2.jpg
Views: 875
Size:  73.8 KB

Name:  domates 4 .jpg
Views: 926