View Single Post
Eski 30-12-2018, 20:34   #226
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Fatih Bey'in 2015 yılı sonlarında köklü bir devetabanı göndermesinin üzerinden 3 yıl zaman geçmiş... Bitkiyi yaşatabileceğim ve yaşatabilirsem nasıl çoğaltabileceğim konusunda epey endişelerim vardı... Üstelik bir de taşınma geçirdi bitki.. Yapraklarında yırtılmalar ve hasarlar oluşmuştu çok olmasa da... Ama ilk çoğaltma işini başardım sanıyorum... Ağustos ortalarında bitkinin üst yarısını kesip bir ilâ bir buçuk ay kadar suda köklendirdikten sonra toprağa dikmiştim... Kardeşime verdiğim bu bitkinin bugün bir resmini çektim, oldukça sağlıklı görünüyor... Bitkinin yaprak büyüklüğü 65-70 santim kadar... İkinci resim de bendeki ana bitkinin gövdesindeki kesik alanın resmi.. O da güzelliğini ve haşmetli görünüşünü büyük ölçüde kaybetmiş görünse de, resimde görülebileceği gibi kesik yerin hemen altından sürgün vermeye başladı... Kış olduğundan uykuda sanırım, yavaş büyüyor.... Yaz olsa çok daha hızlı büyüyeceğini ve şu ana kadar iki büyük yaprak vermiş olacağını düşünüyorum.. Belki çelik için kesim işini yazın başlarında yapmak daha uygun olabilir...

Tecrübe paylaşımı açısından, suda köklendirme çok etkili bir yöntem görünüyor arkadaşlar.. Hava kökleri bir hafta on gün içinde beyaz gerçek kökler vermeye başlamıştı ve bir ilâ bir buçuk ay sonunda bembeyaz çok sayıda kök uzamıştı...

Ana bitkideki kesik gövdeye de buradaki önerilere uyarak toz tarçın serpmiştim.. Hiçbir hastalığa yol açmadan sağlıklı bir biçimde kurudu o alan.. Bu yöntemi öneririm...

Not: Sonradan daha büyük ve net iki resim daha ekledim.. Gerçi biri yan yattı ama, neyse artık kusura bakmayın...

Eklenen Resimler

Düzenleyen Mesut Temiz : 30-12-2018 saat 21:17 Neden: Resim ekleme...
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön