View Single Post
Eski 28-12-2018, 22:25   #11
su teresi
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 28-11-2018
Şehir: BURSA
Mesajlar: 111
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Türkiye de üzerinde durulmayan bir yapı şekli daha var. Yığma. Türk Standartları gazbeton yığma yapıya izin veriyor. İki kata kadar olabilir. Daha yüksek yalıtım değerlerine ulaşabilirsiniz. Kilitli gazbeton elemanlar var.
Prefabrik yapıların ömrü sınırlıdır.(En büyük sorun) Ses yalıtımı sorun oluşturabilir. Sıkı bir yağmurda içinde olmak istemeyebilirsiniz. Hafif elemanlar ile yapılması nedeni ile bas sesleri yalıtma oranı düşüktür. Tiz sesleri daha iyi yalıtır. Değişiklik yapamazsınız. Standart plan ne ise uygulamak zorundasınızdır.
Bina uzun ömürlü bir yapı olarak düşünülmeli. Konfor beklentisi önemli. Gelecekteki değişim istekleri önemli. Prefabrik hızlıdır ama sakıncaları da epeyce çoktur. Bu nedenle yaygınlaşamıyor.
Konfor beklentisi ya da konforlu olsun mantığıyle yapılmış oldukça luks villa da olsa daire de olsa evlerin en azından çatısı dışı her yıl düzenli bakıma girmek zorundadır. esasında bakım yapılmazsa her ev viran olur.amaç ölümsüz eser bırakmak değil. konforluda olsa tesisatında elektrik aksamında çatısında vs illaki sorun çıkmaktadır sonuçta ihtiyaca yönelik barınma alanı ki doğaya kaçmaktan bahsediyoruz gürültü nasıl sorun olabilir artı hangi hava koşullarında doğa olayında yetersiz yangınmı sel mi depremmi ki depremde diğerlerine nazaran güvenli olduğu ve japonya amerika avrupa ülkelerinde tercih edilirken bizde endüstriyel yapılar fabrikalar demiryolu köprüleri çelik yapıları tercih ediyor. ucuz olduğundan mı sağlam olduğundan mı? japonlar hiçte aptala benzemiyor depremde en az cankaybıyla çıkmalarının sebebi tesadüf olmasa gerek. gelecekteki değişim istekleri derken nedir bu başka oda eklemek mi bölmek mi beton duvar daha kolay kırılıyor yani. buna ihitiyacı olan prefabrik evin yanına daha pratik çözüm bulabilirken betonda kırdırma yıkma işkencesi ustası hafriyatı ve süreci düşünecek olursak oldukça saçma bir mazeret ve bu çoğu zaman keyfidir. konforlu ev bana göre yaşamımı zorlaştıran değil kolaylaştıran olmalı. yığma bina benim duyduğum en güvensiz tehlikeli yapı şeklidir.
Prefabrik Ev Modelleri | Vizyon Villa
Konuya dolaylı olarak yazmadan geçemeyeceğim. Eşiksiz düz zemin hastalık anında çocukların büyüme çağında yaşlılıkta gerekli şart. artı her yatak odasında vcduş olmalı ki hasta olsun olmasın birey mahremini korurken utanmayacağı rahatlıkta ihtiyacını giderebilsin. gerek aile ferdi olsun gerek akraba ya da konuk geldiğinde ya da birey hasta olduğunda yataktan kalkacak üstüne başına çeki düzen verecek hali yokken evin en ücra köşesindeki banyosuna gidip ihtiyac giderecek. genelde sanki en az kullanılan yer gibi ya bir vcduş olur ya da ebeveyn yatak odasına eklenerek iki. kişi banyo yapmaya vcyi kullanmaya abdest almaya çekinir neden ihtiyaç gidermekten başka her türlü nevaleyle donatıp süslenerek ç makinası ıvırı zıvırıyla daraltılıp kullanılamaz hale getirilen o tek ortak banyolarda gürültü edeceği düzeni bozacağı zemini ıslatacağı endişesi yüzünden.
tavsiyemdir çok katlı tek katlı müstakil evlerde giriş katında ortak değil içinde en az bir tane vcduş-teknesiz- olan oda olmalı. ayak kırılsa burkulsa operasyon geçirmişse kiloluysa yaşlıysa vesair nedenlerle kesinlikle yaşamının bir döneminde yaşlılıkta devamlı oraya kullanmak zorunda kalacaktır. hastaya bakımda kolaylıktır. kişi mahremi korunduğu rahatlığıyla strese girmez

su teresi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön