View Single Post
Eski 20-12-2018, 06:37   #95
g.c.
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Bahçenin Halleri

Name:  Patates1.jpg
Views: 671
Size:  66.5 KB

Aşçılık yapan annem, mutfağından çıkan patatesleri kalın kalın soyarak bir poşete doldurup bana getirdi. Zamansız olduğunu bile bile giriştim bahçede işe.

Name:  before.jpg
Views: 689
Size:  71.9 KB

Önce son dönemde ekip 3-4 yemeklik toplayabildiğim börülceleri söküp, toprağı 25-30 cm derinliğinde belledim. Bahçe içinde yer alan 3 yıllık ıhlamur ağacımı yerinden olabildiğince köklere zarar vermeden söküp mahalle camimizin avlusuna ekilmek üzere kenara aldım.

Name:  after.jpg
Views: 666
Size:  72.5 KB

Soğanlar baş yapan cinsten ancak çok sık dikildiler. Merakla bekliyorum bakalım zaman bize ne gösterecek.

Name:  Çukur.jpg
Views: 699
Size:  71.6 KB

Sökülen ıhlamurun yerine oluşturduğum çukura kompostlardan güzel bir yatak oluşturdum. Üzerine patatesleri serdim. Yine üstüne kompost ve toprak karışımı ile üzerlerini örtecek kadar kapattım. Şimdi filizlenip boy atmalarını bekleyeceğim, boy attıkça kök dipleri doldurma niyetim var ama muhtemelen donlardan etkilenip filizlenmeye fırsat bulamayacaklar. Yine de denemekten zarar gelmez ya. Rast gele...

Yapılacaklar listem:
  • Soğanları seyreltmeye yeltenmezsem, yeni bellediğim tarafa bakla ekeceğim.
  • Bahçeye 1 çuval solucan gübresi ile 5 çuval ahır gübresi dökülecek
  • İlk fırsatta ormandan 5-6 çuval çam toprağı getirip yayacağım.

Biz, evet biz.. biz toprakla barışacağız ki bütün çocukların saçları çiçek, gözleri yağmur, elleri toprak, ayakları deniz olsun.. Bütün çocuklar yaşam koksun.

https://suteresi.wordpress.com/2014/06/21/topraga-dokunmak/

g.c. Çevrimdışı   Başa Dön