View Single Post
Eski 18-12-2018, 22:40   #24
devrann
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Daha önceki yapmış olduğum karışımda hiç toprak kullanmamıştım bu sürekli aklımda soru işaretiydi ama kompost gibi torf gibi materyaller toprağın yerini tutacağını düşünmüştüm ancak pek öyle olmadı,hani organik madde toprağın su tutma kapesitesini arttırıyordu,kendim bir toprakçı olarak şunu diyebilirim ki toprak olmadan organik madde de hiçbir işe yaramıyor,organik madde miktarı yüksek bir materyal kesinlikle tek başına su tutmayı arttırmıyor bu materyalin karbon oranıyla alakalı asında.Karbon oranı yüksek materyaller hindisan cevizi torfu mesela,normal torf yüksek su çekiyor ama solucan gübresi organik maddesi yüksek olduğu halde su tutmaya hiçbir faydası yok sebebide içindeki karbonun çoğunun sindirilmiş olması.Yine fermente gübrelerde su tutma için çok bir fayda sağlamıyorlar.Organik madde tek başına toprak olmadan birşey ifade etmiyor,tek başına kompostta bitki yetiştirenler var bunu nasıl başardıklarını bimiyorum o maddenin içine su dahi girmiyor.
Orman toprağı kullanmaya karar verdim hani yabancıların top soil dedikleri topraktan.Bizim burada mersin veya murt derler onun altındaki katman haline gelen yaprak çürüntülerinden oluşan topraktan aldım.

Eklenen Resimler

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön