View Single Post
Eski 18-12-2018, 19:22   #4
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ealparslan Mesajı Göster
Merhabalar,

Kiumetli vaktinizi ayirarak geri dönüsünüz icin tesekkur ederim. Acikcasi suan kis donemindeyiz ve bitkinin susuz kaldigini dusunmuyorum. Aksine toprgi kontrol ettigimde yeterli nemlilik var. Farkli bir sebep olabilir mi ? Cunku ben acaba fazla mi sulad diye endiseleniyorum.
Yazın da o miktarda su veriyorsanız, bu yetersiz su baskısı bugünkü duruma yol açmış olabilir.. Saksınız ve toprağınız suyun drenajını sağlayacak nitelikteyse, bu bitkide fazla su sorun oluşturmaz... Yapraklarda görünür bir parazit yoksa bence fısfısla sık sık su püskürtün ve tedbir olarak da birkaç dalı kesip şimdiden köklendirebilirsiniz... Eğer topraktaki bir parazitle ilgili bir durumsa, o konuda hiç tecrübem yok...
Bu bitki çok dayanıklıdır aslında... Zaman zaman aşırı suya ve susuzluğa maruz kalmasına ve bir dönem yanıbaşındaki bitkileri tamamen unlu bit sarmış olmasına rağmen salonumda çok uzun zamandır sağlıklı bir biçimde duruyorlar... Daha çok suladığım ve hemen her gün yapraklarına su püskürttüğüm bir saksı ise diğerlerine göre çok daha canlı, yaprakları çok daha büyük ve parlak, dalları ise daha kalın ve güçlü...
Bir fikir vermesi için, yazın haftada en ez 6-7 litre, şimdilerde soğukça bir odada kaldığı için haftada 2-3 litre su verdiğim ve her gün yapraklarına su püskürttüğüm pothos'un birkaç resmini paylaşayım.. Resim küçük ve flu olsa da, sağlıklı hali net olarak görülüyor... Yapraklarının birçoğu bir elden büyük alana sahip, kalın ve sağlıklı sürgünleri 2 metrelik desteğe defalarca yukarı aşağı dolanmış durumda, birçok dalını da kesip köklendirerek eşe dosta dağıttım...

Eklenen Resimler

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön