View Single Post
Eski 18-12-2018, 16:49   #3
ealparslan
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Uzun yıllardır birkaç pothos bitkisine bakıyorum, yanıbaşlarındaki mum çiçeğini unlu bit mahvederken pothos'lara hiçbir şey olmadı, mantar, küf gibi hiçbir hastalık da kapmadılar... Bildiğim kadarıyla parazitlere ve hastalıklara karşı oldukça dayanıklı bir bitki... Sorunun soğuk hava olması da mümkün değil, çünkü yer Muğla ve bitki de resimde görüldüğü kadarıyla iç mekânda tutuluyor...
Bunları göz önünde bulundurarak, sorunun susuzluk olduğunu düşünüyorum... O boyuttaki bir bitkiye ve saksıya 10 günde bir 1 litre su çok az... Muğla sıcak bir yer, hele de yakıcı yaz sıcağında bu bitki o miktarda suyla sağlıklı olamaz... Susuzluğa da belli ölçüde dayanıklı olsa da, sonuçta pothos'un bir tropik yağmur ormanı bitkisi olduğu göz önünde bulundurulmalı... Bence acilen toprağı iyice doygunlaşana kadar sulayın ve günde birkaç kez tüm bitkiyi yukarıdan aşağıya fısfısla iyice ıslatın... Eski yaprakların bir kısmı düzelmese bile yeni yapraklar canlı ve sağlıklı çıkacaktır diye tahmin ediyorum...
Eğer köklerine dadanan bir parazit söz konusuysa bitkinin daha da kötüleşmesi durumunda en azından bol miktarda çelik kesip suda köklendirebilirsiniz.. Hatta işi sağlama almak için ben olsam şimdiden 8-10 çelik kesip suya koyardım... Bol şans...
Merhabalar,

Kiumetli vaktinizi ayirarak geri dönüsünüz icin tesekkur ederim. Acikcasi suan kis donemindeyiz ve bitkinin susuz kaldigini dusunmuyorum. Aksine toprgi kontrol ettigimde yeterli nemlilik var. Farkli bir sebep olabilir mi ? Cunku ben acaba fazla mi sulad diye endiseleniyorum.

ealparslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön