View Single Post
Eski 18-12-2018, 16:21   #26
dobipa
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Evet size katılıyorum. Açık bahçecilikte veya tarlada hastalıklar ve böcek sorunları olmasa bitki yetiştirmek bence de saksıya göre çok kolay.

Çünkü bitki bir şekilde mevsiminde esen rüzgardan, alttaki topraktan, nemden, yağmurdan hatta börtü böcekten bir şekilde ihtiyaçlarını karşılıyor.

Ama balkonlarda biz sadece bitkinin ihtiyacını tahmin etmeye çalışıp ona göre aksiyon alıyoruz.

Mesela benim balkonumda güneş yok gibi. Sadece şu mevsimde değil yazında güneş ciddi oranda düşük. Malum İstanbul apartmanlar arasında yaşamaya çalışıyoruz. Ayrıca balkonda birde kedimiz var oda başa bela : ) Onun yüzünden şu mini seralardan aldım ama yinede ikide birde sallayıp bitkileri deviriyor. Zaten serayı tırnaklarıyla azıcık yırttı iyice sinir oldum. Kediye bağlı olarak havaların soğuk gitmesiyle camları açıp bitkileri yeteri kadar havalandıramıyorum. Bir diğer konu mesela bitkiler hiç yağmur görmüyor.

Sizin durumunuzda şartlar nedir bilmiyorum fakat bitkiyi belli bir büyüklüğe ulaştırıp sonra kurumasını veya çürümesini izlemek çok üzücü.

Bu gibi durumlarda resimlerle forumda bilgilendirmeler yapıp eksikliğin ne olduğunu öğrenebilmeniz gerekir.

Amma ve lakin,

Forumda ciddi seviyede bilgi ve özellikle tecrübe sahibi arkadaşlar var fakat malesef her soruna çözüm konusunda yetişemiyorlar. Bu durumda da bizim eski paylaşımları inceleyip kendi çaremizi aramamız gerekiyor. Buda oldukça zor ve üşendirici : )

Birde saksıdaki malzeme gerçekten çok önemli. Bunuda bence insanın tecrübe ederek öğrenmesi çok önemli.

Mesela ben bir tür el göz koordinasyonu geliştirmeye çalışıyorum.

Çimlendirme aşamasında aşırı küçük kaplar, zor koşullar ve drenaj deliği olmayan şeyler tercih ediyorum ki bakalım çürütmeden kurutmadan başarılı olacakmıyım.

Bir keresinde mutfakta bulunan silikon kek kabında 8 tane tohum çimlendirdim ve saksıya şaşırtıncaya kadar sağlıklı bir şekilde aynı kapta büyüttüm. Bu kapta delik yok ve içine ancak bir yumurtanın yarısı sığar yani çok küçük.

Sonra tabi bir havalara girdim vay be ben neymişim. Minicik yerde çürütmeden kurutmadan sulamayı başardım falan diye..

Malesef ondan değilmiş kullandığım torf kaliteliymiş veya benim sulama alışkanlığıma uygunmuş.

Sonra benzer başka kapta başka torf kullanarak 4 tohum denedim sonuç 3 tanesi çürüdü : )

Sulama alışkanlığı bence ciddi bir sorun ve her malzeme her kişide aynı sonucu vermeyebiliyor. Bence asıl sorun sizin el alışkanlığınıza uygun malzemeyi kullanabilmek.

Tabi işin uzmanlarının söylediği tavsiye ettiği karışımları kullanmak 1-0 önde başlamanıza yardımcı olacaktır.

Ama saksı işi bence de zor : )

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Bende sizin gibi kapalı balkonda büyükçe bir saksıda 150lt gibi...

dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön