View Single Post
Eski 17-12-2018, 13:38   #14
latif.07
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dobipa Mesajı Göster
Yazdıklarım arasında solucan gübresini gördüğünüze eminim.

Bu gübre çeşitinin nasıl oluşturulduğunu eminimki biliyorsunuzdur ama siz yinede bir tesisi gidip inceleyin. Mesleğinize katkısı olabilir. Zira bu solucan hayvansı mahlukları büyükbaş hayvan gübreleri ile besleniyorlar

Topraklarımız çoraklaşmamıştı diyorsunuz ondan hayvan gübresi faydalıdır diyorsunuz sonrada çorakçı başı kimyasal gübreyi öneriyorsunuz. Hemde bunu saksıda keyif yapmak isteyen belliki benim gibi amatörlere öneriyorsunuz.

Sizin hesaba göre,

Bizim organik gübreden başka birşey girmeyen bahçemizde (büyükbaş gübresi yerine solucan gübresi kullanılan)

Yaklaşık 3 senedir 60 kadar fidanın
Fabrika gibi boş yer bulundukça ekilen
İklim değiştikçe mevsime uygun kullanılan
Kimyasal ilaç ve kimyasal gübre girmeyen
Ayrıca fidan aralarında yer olduğu için yeride değiştirilemeyen
Domates, biber, patlıcan, yeşil fasulye, hıyar, kornişon, acur, lahana, karnıbahar ve sonrasında havuç, turp, ıspanak, marul gibi sebzeler yetiştirilen

Bahçemizde artık çiçeklenme bile olmaması falan gerekiyordu

Ama oluyor.
Gayet yeterli düzeyde özellikle "sağlıklı" diyebileceğim kalitede ürünler alabiliyoruz çok şükür.

Belki seneye veya daha sonraki senelere alamayız. O zaman size mecburen inanırız bizde

Bizede köyde şeker gübre at diyen oluyor ama atmayıncada oluyor. Nedense onlarda kimyasal gübre atmayınca kızıyor
Solucan gübresinin içinde tabikide hayvan gübresi olduğunu biliyorum bu saçları değirmende ağartmadık 2 gün hiç uyumadan o okula gittiğimi biliyorum

Solucan gübresi ile inek gübresi arasındaki arasındaki farkları açıklayayım, inek gübresinin fermante işleminden sonra iyi bir solucan gübresi 18 ayda oluşur. 18 ay boyunca agzı açık olan inek yani solucan gübresi azotunun büyük çoğunluğunu kaybeder. Solucan gübre üreticisi solucanlar hayati fonksyonlarına devam etsin diye sürekli güreyi ıslatırlar gübreden sürekli buharlaşma olur ve azot biraz daha atmosfere karışır. bu 18 aylık süreçte azotun büyük bir çoğunluğunu kaybeder. Azot olmadan bitki kök ve yaprak geliştiremez. Solucan gübre üretim tesisindeki görevli sürekli gübreyi nemli tutmak için gübreyi sular ve inek gübresinin içindeki fosfor ve potasyum suyla birlikte akar gider. Velhasıl solucan gübresi artık inek gübresinden çıkıp azot fosfor ve potasyum bakımındanda noksanlaşmaya başlar. bu işlemler 18 ay sürer. 18 ayın sonunda o artık bir toprak düzenleyici konumuna geçmiş organik madde olur. Yani bu durumda büyük baş gübresi ile solucan gübresini aynı teraziye koyamazsınız. Yani bu durumda solucan gübresinin de içeriğini nasıl yapıldığını biliyormuşum değilmi

-Gelin birde bu konuya hayvan gübresinin olduğu yerden bakalım. İnek gübresini yakma işlemine tabi tuttuktan yani fermante işlemi bittikten sonra solucan gübresindeki gibi 18 ay boyunca ıslatma işlemine tabi tutulmazlar mineraller suyla akıp gitmezler hatta imkan varsa kapalı bir yere alırız azot havaya karışmasın, fosfor potasyum toprağa karışmasın diye. Yani uzun lafın kısası inek gübresi azot fosfor potasyum bakımından işlem görmüş solucan gübresinden kat kat daha zengindir ama solucan gübresi toprağın ph değerini daha iyi düzenler. Yani bu durumda siz solucan gübresi kullanınca inek gübresi kullanmış olmazsınız bahçenizde.

Toprakları çoraklaştırmaya gelelim, Torfun ph değeri uygun olduğu için kimyasal gübre kullanımında ilk bir kaç sezon torfta çoraklaşma görülmez lakin zamanla torfta tuzlulaşır, müsait bir pazar günü torfu yıkayarak bu tuzu uzaklaştırabiliriz. Çorakcı başı kimyasal gübreyi torfta ve normal bahçelerde mecburen öneriyorum tek başına solucan gübresi ile üzgünümki verim alamazsınız, bir gün toprağınızdaki minareller bitecektir. Bence sürekli muhalefet olarak yazacağınıza açın solucan gübresinin kutusunun içindekiler kısımına bakın ne kadar ne varmış bunu yapmak bu kadar zor olmamalı sizin için, kaç mesajımda yapın dedim ama yapmadınız, bunu yaptıktan sonra yani yüzde 1-3 azot yazısını gördükten diğer minarellerinde yüzde derişiminlerini gördükten sonra bazı gübreleri kullanmaya mecbur olduğunuzu belki sizde anlarsınız.

Sizin 60 kadar fidanı bulunan içinde domates biber ve envaye çeşit bitki bulunan bahçenizden elde ettiğiniz sonuçlarınız keşke akademik araştırma ve yazıları değiştirebilseydi ne çok isterdim 1000 litre damlama sistemine kimyasal gübre karıştırmadan sadece 1 litre solucan gübresini karıştırıp damlama sistemini çalıştırıp verim almayı ama olmuyor işte

Belki 5. kez yazışım pek görmüyorsunuzda o yüzden tekrar yazıyorum. Solucan gübresinin kutusunun arkasını çevirin içindeki minarel oranlarına bakın, bulabilirseniz büyük baş hayvan gübresindede bakın en son kimyasal gübrelerin içeriklerinede bakın, belki ön yargılarınızı kırabiliriz.

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön