Konu: Kenger
View Single Post
Eski 14-12-2018, 23:39   #36
Kenger
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2017
Kıvırcık tere

Bitki ömrü: Tek yıllık

Tohum Türü: Tere

Tohum çeşit adı: Kıvırcık tere

Tohum kaç yıldır sizdedir: 2 yıl

Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Urla, İzmir

Tohumun geldiği yer: Urla'dan atalık tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. İsmail Kuzucu, Resulgur da dağıtmış, ancak aynı tür olup olmadığını bilmiyorum.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Kullanılan gübreler: Koyun ve keçi gübresi kullandım.

Kullanılan ilaçlar: Yok

Hasat yıl ve ayı: 2018 Haziran

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitkiyi sera ortamında yetiştirdim. Kış aylarında tohumu direk toprağa serperek yetiştirebilirsiniz (dışarda yetiştirirken donların geçmesini beklemek gerekebilir). Sera ortamında 1 ayda yetişiyor, hızlı gelişiyor. Biçildikçe taze filizler veriyor.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Baharlı, diğer tere türlerine göre daha lezzetli (sulu) bir tür.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Zengarden'dan alıntıdır "İyi güneş ve ışık alan bir yere ekin. 1-2 haftada çimlenen tohumlar, gevşek, asidik humuslu toprağın yüzeyine ekilip, üzerlerine hafifçe toprak serpilmelidir. Derine gömmeyin. 18/21°C derecede çimlenirler. 2-3 cm aralıklı ekebilirsiniz.

Köklerini derine salmadıkları için düzenli sulanmak ister. Bitki genç filizlenme çağından itibaren ana bitkiye zarar vermeyecek şekilde hasat edilebilir. Tere güneş aldıkça ve geliştikçe tadı ve kokusu keskinleşirken, genç filizler daha tatlı ve hafif kokuludur."

Tohum ne zaman hangi olgunlukta alınır: Zengarden'dan alıntıdır "Tohuma bırakmak istediğinizde beyaz çiçekler açar. Bu çiçeklerin tamamen geçmesini bekleyin. Tohum keseleri çiçekler geçtikten sonra oluşacağından bu şekilde bir sonraki ekim için tohum alabilirsiniz."

Eklenen Resimler

Kenger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön