Konu: Kenger
View Single Post
Eski 14-12-2018, 22:05   #35
Kenger
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2017
Düz (Yedikule) marul

Bitki ömrü: Tek yıllık

Tohum Türü: Marul

Tohum çeşit adı: Düz (Yedikule) marul

Tohum kaç yıldır sizdedir: 2 yıl

Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Urla, İzmir

Tohumun geldiği yer: Urla'dan atalık tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Daha önce dağıtılıp dağıtılmadığını bulamadım.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Serada kıvırcık marul da vardı, tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Kullanılan gübreler: Koyun ve keçi gübresi kullandım.

Kullanılan ilaçlar: Yok

Hasat yıl ve ayı: 2018 Haziran

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitkiyi sera ortamında yetiştirdim. Bu marulu, kış aylarında tohumu direk toprağa serperek, ardından bitkiler arasında 20 cm kalacak şekilde seyrelterek (ki bu sebzeleri körpe olarak tüketebilirsiniz) yetiştirebilirsiniz. İple bağlarsanız göbek yapmasını sağlayabilirsiniz.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Lif oranı yüksek bir marul çeşidi.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Tohumları yaz sıcakları geçtikten sonra direk toprağa ekebilirsiniz (tohumların en iyi çimlenme sıcaklığı 15-18° C imiş).

Tohum ne zaman hangi olgunlukta alınır: Bitki olgunlaştıktan sonra, 70-80 cm. yükseklikte tohum sapları verir. Ardından çiçek açar ve tohum saplarında tüylü tohumlar görülür. Olgunlaşan tohumlar bir kutuya/kovaya silkelenerek alınır (aksi halde tohumlar dökülerek zayi olur).
Sevgili ağaçlar.net üyeleri, düz marul tohumlarımı bulamıyorum
Bulabildiklerim, düz ve kıvırcık marulun karışık halde bulunduğu tohumlar. Bu aksaklık için hepinizden tekrar tekrar özür dilerim.

Şimdiye dek talepte bulunanlara karışık tohumlarımdan bolca gönderebilirim, dilerseniz çokça ekip yapraklar belirginleştiğinde kıvırcıkları sökersiniz. Bu aksilikten ötürü tekrar kusura bakmayın.

Bu tohumu paylaşıma kapatıyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Kenger : 25-12-2018 saat 07:30 Neden: Paylaşıma kapatma
Kenger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön