Konu: bahcedenn
View Single Post
Eski 12-12-2018, 09:39   #7
bahcedenn
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Rouge D'Irak Domates

Name:  Rouge D'Iraq I.jpg
Views: 3536
Size:  75.4 KB
  • Bitki türü: Sebze
  • Bitki ömrü: Tek yıllık
  • Tohum Türü: Domates, Solanum lycopersicum
  • Tohum çeşit adı: Rouge D'Iraq Domates
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 6. yıl
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Istanbul
  • Tohumun kökeni: Irak
  • Tohumun geldiği yer: Ticari tohum
  • Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: bahcedenn
  • Dağıtılacak tohumun saflığı: İzolasyon önlemi alınmadı.
  • Kullanılan gübreler: Sadece organik kökenli gübreler kullandım.
  • Kullanılan ilaçlar: Organik tarımda kullanılması onaylanmış zirai ilaçlar kullandım.
  • Hasat yıl ve ayı: 2018 Ağustos
  • Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
  • Hasat süresi: Orta, fide dikiminden itibaren 80 gün
  • Büyüme alışkanlığı: Sırık
  • Yaprak tipi: Normal
  • Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Kırmızı, yuvarlak, hafif basık ve hafif dilimli ve orta boy
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık bir çeşittir. Oldukça verimlidir. Bu yüzden mutlaka güzel bir şekilde askıya alınmalıdır.

• Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: 100 ila 300 gr arasında değişen meyveler elde ettim. Şekil olarak standarda yakın yuvarlak fakat çok hafif dilimli gibi meyveleri oldu. Hasattan sonra da dayanıklıdır. Oldukça sulu bir çeşittir. Biz genelde taze tüketim ve salatalar için tercih ettik. Bizim için bahçede mutlaka olması gereken çeşitlerden biridir.

• Çeşidin Hikayesi: Rouge D'Irak, savaş dolayısıyla tarımı durma noktasına gelmiş ve artık maalesef geleneksel türlerin pek yetiştirilemediği Irak'a ait bir çeşittir. Tohumları, Fransa'da yasayan Aziz Nael isimli bir Irak'lı tarafından Amerika Birleşik Devleri'ne tanıtılan çok nadir dört çeşitten biridir.
    Hem oldukça lezzetli olmasından ötürü hem de neslinin tehlike altında olmasından dolayı bu çeşide bahçenizde yer ayırmanızı tavsiye ederim.

Name:  Rouge D'Iraq II.jpg
Views: 3522
Size:  73.9 KB

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön