View Single Post
Eski 01-12-2018, 01:00   #251
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gbulbul Mesajı Göster
Dört sene önce bu kaktüsü çöplükte buldum. Sol alt köşesinde yaralı bir bölge varya (ikinci görselde daha net) oradan kopuktu. Bu hale gelmesi iki senesini aldı. Sonra A101 ve Bim aktüel ürünler satışı yapılırken ara ara aynı kaktüsün satıldığını görüyordum.Yalnız türünün ne olduğunu bir türlü öğrenemedim. Kaktüs besini falan alıp biraz daha desteklemeye çalışıyorum ama bu konuda benim merak ettiğim iki soru var.
Birincisi bu kaktüsün türü nedir?
İkincisi benim bu kaktüsü çoğaltmamın bir imkanı var mı? Zira aramızda çok ciddi bir bağ oluştu. Yıllardır çok uzun yolculuklar yaptık ve hep beraberdik.

Tam emin olmamakla birlikte, kaktüsünüzün türü micranthocereus estevesii olabilir... Değilse de benzer, yakın bir tür olduğu belli...

Soldaki yaralanma kendi kendini iyileştirmiş... Bir sorun oluşturmaz...

Çoğaltma işine gelirsek... Belli bir büyüklüğe geldiğinde yandan bir yavru verecektir... Bu yavru bitkinin dibine yakın bir bölgesinden çıkabileceği gibi, ortalarına yakın bir yerden de çıkabilir... Bu yavru 15-20 santim uzunluğa ulaştığında, tam ana dalla birleştiği noktadan çok keskin (ve tercihen tırtıklı) bir bıçakla ana dala ve yavruya zarar vermeyecek şekilde kesip ayırın... Bu işte kullanacağınız bıçağın temiz olması çok önemli... Eğer bakteri bulaştırırsanız bitkiniz çürüyerek ölür... Bu noktadan sonrası da çok önemli... Kesip ayırdığınız yavruyu sıcak bir ortamda bir kaç gün bekleterek (ben yazın kesik alanı güneşi görecek şekilde yerleştiriyorum) o bölgenin iyice kuruyup kabuk bağlamasını sağlıyorsunuz... Bunu yapmazsanız, topraktaki bakteri, mantar vs. kaktüsün dokularına kesik yerden nüfuz ederek çürütür, kaktüsünüz ölür... Kesik yer iyice kuruyup kabuk bağladıktan sonra, bitkinin alt 3-4 santimi toprağa gömülü olacak şekilde toprağa dikiyorsunuz... Bundan sonra normal bir kaktüse baktığınız gibi bakıyorsunuz, o uygun şekilde köklenip gelişecektir... Kesik yeri kurutmaya başlamadan önce toz tarçına batırarak bakteri ve mantarlara karşı daha korunaklı hale getirebilirsiniz...

Diğer bir yöntem daha var... Ben bu türü çok çoğaltmak istesem o yaralandığı hizadan keserdim (yine yukarıda bahsettiğim nitelikte bir bıçakla). Daha sonra üst kısmı toz tarçına batırıp iyice kuruturdum.. Kesik alan daha fazla olacağı için bu süre yavru için uygulayacağınızdan daha fazla olabilir.. Ben olsam sıcak havalarda en az bir hafta ilâ on gün bekletirdim... Altta kalan kısmı saksıda bırakıyorsunuz, onun kesik alanına da toz tarçın serpebilirsiniz... Bal da sürebilirsiniz, o da aynı işlevi görüyor... Şimdi artık bir adet köklendireceğimiz kesik kaktüsümüz, bir de saksıda kalan güdük dip kısım var elimizde... Belki "ne geçti elimize" diyebilirsiniz.. Ama köklenip estetik biçimde uzayacak bir kaktüsümüz ve yavru üretmek amacıyla anaç olarak kullanacağımız diğer bir kaktüsümüz var artık elimizde.. Dipte kalan kesik kısım kendisi yukarıya doğru uzayamayacağı için kısa sürede yavru verecektir... 15-20 santime ulaştıklarında bu yavruları ayırıp çok sayıda kaktüs üretebilirsiniz... Ama henüz çok tecrübeniz olmadığı için bence bu ikinci yöntemi uygulamayıp bitkinizin yavru vermesini bekleyin... Önem verdiğiniz bir bitkiyi küçük bir hatadan ötürü kaybedip üzülmektense yavru vermesini beklemek daha uygun bence... Bol şans diliyorum...

Not: Çiçek tabii ki yapma.. Kaktüslerin çiçekleri bir ilâ birkaç gün canlı kaldıktan sonra ya tohum kesesine dönüşür ya da çoğunlukla solup dökülür.. O yapma çiçeklerin zararı yapıştırırken meydana geliyor, bir de bitkinin aldığı güneşi biraz azaltıyor.. Onları sökmek istediğinizde çekerek koparmayın, çünkü bir ölçüde bitkinin kökü sarsılabilir ve ciddi zarar görebilir.. Çıkarmak istiyorsanız uygun bir makasla kesip alın ve dibinde kalan yapışkanı zorlamayın... Zamanla düşer, kalsa da pek sorun değil...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön