View Single Post
Eski 30-11-2018, 23:46   #822
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nahkriin Mesajı Göster
Çatallı olan aloeyi "barbadensis miller" diye aldım ama aldığım adam emin değildi "barbadensis miller" olduğuna. Diğerlerini bugün bir komşu verdi oda türlerini bilmiyordu, biraz kötü durumda komşunun verdiği aloeler. Her neyse bu aloelerin türü nedir acaba, kendinden kesin emin biri cevaplayabilir mi? Yılların konusunu hortlatıyorum biraz ama Forumu biraz inceledim ve anladığım kadarıyla türleri "aloe vera" ama "aloe barbadensis miller" ile farkı nedir? İkisinide googlelayınca görsellerinin aynı olduğunu farkettim ama farklı türler diye biliyorum. "Barbadensis millerin" içindeki öz daha şifalı diye biliyorum. Acaba yanlışmı biliyorum? Şimdiden cevaplar için teşekkürler, cevap geliceğinden pek emin olmamakla birlikte
5 resimdeki bitkilerin tamamı aloe vera.
aloe barbadensis, türün diğer bir ismi, yani aloe vera'nın eş anlamlısı...
"aloe barbadensis Miller" diye ayrıca bir şey yok... Miller tarafından bu isimlendirme yapıldığı için sonuna yazılıyor ve insanlar o ifadeyi isminin bir parçası sanıyorlar... Yani bitkilerinizin hepsi "aloe vera"...

Şurada açıklanmış bu konu:

https://en.wikipedia.org/wiki/Aloe_vera

Sağ tarafta "Synonyms" kısmında tür adının bütün eşanlamlılarını görebilirsiniz...
Şifalı olma konusuna gelince.. aloe'lerin şifalı olup olmadıkları pek kesin değil.. Yani kanıtlanmış bir şey yok... Ama benzer maddeler sadece aloe vera'larda değil, bütün aloe türlerinde var...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön