View Single Post
Eski 28-11-2018, 07:53   #2
kızıl-çam
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 08-10-2012
Şehir: Ankara
Mesajlar: 99
Alan Hakkında Bilgi & Alandan Fotoğraflar

Söz konusu ağaçlandırma alanı Ankara iline bağlı Çankaya ilçesinin Çayyolu Mahallesi'nde bulunmaktadır. Alanın güneyinde Yarenler ve İş Bankalılar Sitesi, doğusunda konutlar, batısında ise Ankaralılar Caddesi, kuzeyinde de yol bulunmaktadır. Alan 10 hektar büyüklüğündedir; ama 3 hektarlık kısmında resmi kurum yapılması hakkında dava devam etmektedir. Son derece engebeli olan alanın (birçok bölgesinde yürümekte zorlanıyorum) toprağı bol miktarda kireç içermektedir ve alanın bazı kesimleri kayalıktır.

Alan, yaklaşık 20 yıldır Yarenler Sitesi ve İş Bankalılar Sitesi tarafından ağaçlandırma amaçlı kiralanmakta ve ağaçlandırması düzenli olarak yapılmaktadır. Alanın ağaçlandırmasında mavi servi, karaçam ve sedir türü ağaçlar kullanılmıştır. Alana çok emek verilmiş ve bir çok ağaç dikilmiş olsa bile hala ağaçsız yerler mevcuttur. Şahsen, 6 yıldır alana ağaç dikmekteyim; ama son iki yıldır daha da çok miktarda ağaç dikiyorum ve tohum ekiyorum ve gerekli bakımlarını yapıyorum. İlk diktiğim 40 ağaca yaz mevsimi boyunca 5 litrelik pet şişelerle su taşıdım. Daha sonra, site yönetimini bana parasal olarak destek olmaya ve sulama sistemi kurmaya ikna ettim. Site yönetiminin parasal desteği ve sulama sisteminin kurulması sonrası daha çok fidan dikmeye başladım. Ayrıca alanda kızılçam ve boz ardıç gibi yeni türleri de denemekteyim. Her ne kadar bazı komşularımız yardım etse de çoğunlukla bu işlerin hepsini yalnız başıma yapıyorum.

2016 yılında alanın kuzey ve kuzeydoğu sınırındaki çitler yol yapmak amacıyla sökülmüş, alanın yüksek olan kuzeydoğu kesiminde insanların içki içip şişeleri alana atmasına sebep olmuştur. Bu sebeple alanın o bölgesinde ayda bir çöp toplamaktayım. Alanın çitlerinin tekrar çekilmesi konusunda site yönetimi tarafından ilgili makamlara başvurulsa da herhangi bir cevap alınamamıştır. Aynı yılın eylül ayı sonunda bir takım kişiler alanın kendilerinin olduğunu iddia ederek sürmeye çalışmış ve engellenmiştir. 2017 yılı Ekim ayında alanı sürmeye çalışan şahısların sahte delillerle, alanda tarım yapıldığını iddia ederek tapu tescil davası açtığı tespit edilmiş ve davaya müdahale edilmiştir. Dava dosyasına ağaçlandırmaya dair kanıtlar, kira kontratı ve Orman Genel Müdürlüğü'nden yazı gönderilmiştir, bilirkişi raporuysa yeşilin lehinedir ve rapora o şahıslar tarafından itiraz edilmiştir. Yeni atanan bilirkişinin geleceği gün alana o şahıslar tarafından getirildiği aşikar olan ayçiçeği saplarıyla sahte tarla dekoru yapılmaya çalışılmış ve daha sonra tutanak tutulup alana atılan ayçiçeği sapları temizlenmiştir. Şu an durum son derece yeşilin lehine gözükmektedir.

Eklenen Resimler
   
kızıl-çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön