View Single Post
Eski 25-11-2018, 10:12   #128
arslanereli
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2014
Her ürün para kazandırır. Üretimin her şekli. Tek sorun gerekli şartları saglamak. Bu da maddiyata dayanıyor. Domates iyidir para kazandırır fakat gerekli şartları agirdir. ısıtma sistemi mutlaka olmalı. Sizin oralarda isitmasiz yetişir mi bilemem ama bizim buralarda asla yetişmez. O zaman seranizin daha düzenli olması gerek bu da Maliyet demek. Arkadaşların bütçeleri kısıtlı idi bu açıdan bakınca ısıtılacak bir sera ısıtma döllenmesi için arı filan derken oldukça maliyetli oluyordu. Marul için 5 liralık bir sera kabul iken domates için 50 liralık sera ister marul ekşi 15 de bile sıkıntı olmaz üstü buz tutar öğlene buz çözülür yoluna devam eder domates olsa işi bitmişti. Kısaca mali imkânlarımız iyiyse domates yapabilirsiniz. Fakat ben şunu gördüm domateste 500 bin harcayıp 50 bin kazanırsınız marulda 100 bin harcar 10 bin kazanırsınız. Sonuç? Eşit kazanç. Mali imkânlarımız kısıtlı ise domates çok fazla risk bence. ****** bu benim fikrim kimse kabul etmek zorunda değil size mantıklı da gelebilir mantıksız da. Saygı duyarım.

arslanereli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön