Konu: Domates
View Single Post
Eski 22-11-2018, 22:29   #1013
amatordomates
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2018
Merhabalar cevaplarınız için teşekkür ederim. Tohumları balkona alıp gündüz güneş gece led ışık verince toparlandılar ama topraksız tarım benim düşündüğüm gibi kolay değilmiş bunu öğrendim son 1 ayda. Balkonda domates yetiştirmeye çalışıyorum. Topraksız tarım deneyimi kazanmak için balkona sıralı bir şekilde saksılara domatesleri ekip, saksıların dibini deldim. Altına bir süzgeç koydum daha sonra en dibe 3'te 1 oranında perlit, üstüne 3'te 1 oranında torf, en üste de perlit toprak karışımı koydum. Her bitkiye bir sulama memesi gelecek şekilde damlama sulama sistemi kurdum. Altına drenaj yaptım. Üsten damlattığım besin eriğini alttan iki ayrı depo ile toplayıp sulama sistemine devir daim etme niyetindeydim ancak hala sonuç alamadım. Sulama memelerini perlit tıkıyor. Perlit tıkamasa da anlam veremediğim bir şekilde sulama memeleri duruyor. Sulama memesini çevirdiğim an yine su akmaya çalışıyor. Sözde otomasyon sistemi kurdum başından bir dakika ayrılamıyorum. Ayrıldım bazen ama 3 tane akvaryum motoru bozmama neden oldu. Sulama memelerini çıkarıp perlitleri temizlemeye çalışırken bitkilerin yapraklarını ıslattım. Domatesin yaprakları kıvırcık marula döndü. Boruları yeniden dizmeye çalışırken dalları kırdım. Memeleri çıkardım suyun akması için bu sefer de sulamayı abarttım. ph yükseldi bitkilerin yarısı kurudu. Elektrik çarptı. Başıma gelmeyen kalmadı. Ben bu başıma gelenlerin hepsini perlite bağlıyorum Üstatların tavsiyelerini dinlemek için can atıyorum. Büyük hevesle başladım ama yılmaya başladım. Bir süre daha düzen tutturamazsam tarla sürüp soğan ekeceğim.

amatordomates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön