View Single Post
Eski 20-11-2018, 20:04   #815
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aysgl.yldzz Mesajı Göster
Size bir sorum olacak ben arkadaşımdan kök olarak aleovera aldım ama kökleri o kadar nazikti ki ekerken sanırım kırdım 😔 ama ellemedim belki tutar diye öylece ektim sizce tutar mı ? Ya da ne yapmam gerekir tutması için yardımcı olur musunuz ?
Bitkinin ekilmeden önceki durumunu göremediğimiz için bir şey söylemek zor... Ancak resimde bitki toprağa olması gerekenden fazla gömülmüş gibi duruyor... Ortadaki geliştiği kısmın açıkta olması gerekir... Kökünde kırılma varsa topraktaki bakteriler kesik yerden bitki dokusuna nüfuz ederek bitkiyi çürütebilirler.. Ancak bu durum söz konusuysa zaten şu ana kadar olmuştur, o yüzden boşuna bitkiyi daha fazla hırpalamaya gerek yok bence... Sadece, eğer bitkinin ortadaki gelişen göbek kısmı toprağın altındaysa, bitkiyi sarsmaksızın nazikçe etrafındaki toprakla birlikte biraz yükseltmenizi öneririm.. Orta kısım toprak altında değilse zaten sorun yok.. Onun dışında saksının oynamayacağı, kimsenin çarpıp sarsmayacağı sıcak ve aydınlık bir ortamda tutulması ve toprağı kurudukça sulanması gerekiyor... Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön