View Single Post
Eski 20-11-2018, 14:49   #14
g.c.
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CornusMas Mesajı Göster
Zor olmadı aslında. C.colurna, P.mahaleb ve C.australis tohumlarının tamamını ve A.hippocastanum tohumlarının bir kısmı Florya Atatürk Ormanından topladım. Hafta sonları spor yapmak için mutlaka gidiyorum. Eylül ayından itibaren her gidişimde yanımda bir tane de küçük poşet götürdüm. Dönüşte toplayabildiğim kadar tohum toplayarak geri döndüm (spordan biraz kaytarmış olabilirim ). Kalan A.hippocastanum ve P.laurocerasus tohumlarını ise Topkapı Metrobüs-Tramvay durakları arasındaki parkta bulunan ağaçlardan topladım.

Tohum toplamak işin kolay kısmıymış. Bu tohumları ekmek uğraştırıcı oldu. Ekim sonunda tamamını Çanakkale/Biga'da dağa ektim. Uygun bir yer bul, toprağı kaz, 4-5 tohum koy, toprağı kapat, bir sonraki yerden devam et... İyi spor oldu doğrusu
Elinize emeğinize sağlık. Belki yaptığınız işin kıymeti çevrenizce pek bilinip anlaşılmaz hatta yadırganabilir ama gelecek nesiller için 'bir umut dikip' yeşermesi için çaba göstermeniz bile önünüzde saygıyla eğilmeye değer bir davranış.

Ben de oğlumla tohum toplarını köye giderken yolun sağında solunda uygun yerlere fırlatıyoruz. Bir umut...

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön