View Single Post
Eski 16-11-2018, 14:45   #803
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi curiouss Mesajı Göster
aleoveramı ekim ayının başında çiçekçiden aldım
11.11 tarihinde biraz daha büyük saksıyla değiştirdim, 2 kökte ayrıca ektim küçük bir saksıya
humuslu toprağa kök çevresindeki birkat toprakla birlikte ektim
torfu eklemedim ayrıca ?

yeni saksıya ekmeden önce büyük köke bağlı bir dalın ucunda küçücük kupkuruluk vardı bir diğer kökten çıkan dalın birinde de kahverengi olacak gibiydi, çiçekçi kes dediği için kestim oraları sonra saksıyı büyüttüm

pazar günü ektiğim saksıları perşembe günü tekrar balkona çıkardım, 4 gün boyunca neredeyse hiç gün ışığı almadılar

dün akşam baktığımda büyük köke bağlı bir yaprağın ucunda 4 adet kahverengi leke vardı, balkona çıkardım yağmur vurmayacak şekilde

İstanbul da ben bu bitkiyi nasıl yetiştirebilirim, bu havada içeri alsam koyacağım yerde hiç gün ışığı alamayacak çünkü cam kenarları dolu(koltuk)

balkonda yetişir kar yağmadığı sürece dedi çiçekçi ama gerçekten yetişebilir mi?

vitamin olarak ne yapmam gerekir? bitlenmemesi hastalanmaması için ne yapmam gerekir

aleoveram benim ilk bitkim, 6 ay önce sümbül denedim büyük saksıya alınca öldü
İstanbul'da kışı açık balkonda atlatabileceğini hiç sanmam... Aloe'ler soğuğa karşı hassas bitkiler... Yapraklarındaki ufak tefek hasarlar sorun olmaz, taşındığı için bence normal... Sonuçta dokusu yumuşak ve hassas bir bitki... aloe vera'nın diğer pekçok sukulent gibi tüm gün yoğun güneş görmesi şart değil... Ben de kışın içeri alıyorum ve daha çok güneş isteyen diğer sukulentleri cam kenarına koyduğum için aloe'lere az ışıklı yerler kalıyor, idare ediyorlar... Bence içeride imkan ölçüsünde maksimum ışık gören bir yere yerleştirin, darbe almaması, insanların çarpmaması için gerekli önlemleri alın ve soğuklar bitene kadar orada dinlensin. Fazla sulamayın... İlkbahara kadar da besin gereksinimleriyle ilgili agaclar.net sayfalarından ve internetteki paylaşımlardan epey bilgi edinip rahatça bakımını yaparsınız.. Yeni başlayan arkadaşlarda çok sık gördüğüm sorun, merak edip bitkilerle fazla oynuyorlar.. Ektiklerini çıkarıp ne kadar köklendi diye köklerine bakanlar bile çok fazla... Bu konularda sabırlı olmak lazım.. Siz gerekli ortamı sağladıktan sonra bitkiniz önce ortama kendini adapte edecek, yeni ekildiyse önce kök sistemini yavaş yavaş geliştirecek, sonra kendisi gelişecektir, merak etmeyin.. Birkaç ay boyunca gözle görülür gelişmeler beklemeyin... Öncelik bitkinizin hayatta kalması ve adaptasyonudur... Bunlar olunca zaten gelişmeye büyümeye başlayacaktır... Bol şans diliyorum...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön