View Single Post
Eski 06-11-2018, 18:38   #87
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Duyguozcan Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar
Fotografini duzgun ekleyemedim sanirim.
Cok az bilgiyle iki yildir bir suru kaktus buyutuyorum. Turlerine latince adlarina cok hakim degilim. Benim bir tane irice bir kaynanadili kaktusum var. Aldigimda iki adet kuresel govdesi vardi, minnak boyutlarda degildi ama. Su zamana kadar cok hizli uzama gerceklestirmeye basladi. Kuresel formunu kaybetti zamanla. Ben isik sorunu olabilecegini dusundugumden 3-4 kez yerini degistirdim. Uzadikca saksisini buyuttum, buyume ve gelismesi koklerine donsun diye. Zamaninda bir yerde, belli bir ayda bu kaktus turunun bogumlarindan koparilip ayri dikilmesi gerektigini okumustum. Ama daha kucuktu ve bu bilginin uzerinde durmadim. Su an boyu 1 metre civari. Sanirim mevsimsel olarak da bogumundan ayrilmasi icin uygun zaman degil. Ne yapabilirim yardimci olursaniz sevinirim. Ama lutfen eve uygun degil demeyin. Biz bir yildir birlikteyiz bitki cocugum oldu benim gidip dogaya uygun diye baska yerlere gomup birakamam onu. Bu asiri uzama, kuresel formu kaybetme, bogumdan ayirip(ki nasil yaparim hicbir fikrim yok) baska yere dikme ile ilgili bilgi verebilirseniz cok sevinirim.
Tamamen güneş ışığıyla ilgili.. Kaktüslerin büyük çoğunluğu tüm gün doğrudan güneş ışığı almak ister ve ancak bu durumda gerçek biçimini ve rengini alabilir... Bunu sağlayamıyorsanız en azından günde birkaç saat doğrudan güneş ışığı sağlarsanız makul bir görünüme ve sağlığa sahip olacaktır... Bu sağlanamadığında bitki ışığa ulaşmak için incecik uzar... O yapraklar zaten bir süre sonra kendi ağırlıklarını bile taşıyamayıp kırılır, bükülür... Renk olarak da solgun olurlar ve dokuları da zayıf ve kırılgan olur, o alttaki yapraklar gibi sağlam olmazlar... O ince uzun çıkan yaprakları diplerinden kesip atmanızı ve bitkinizi evinizin en çok güneş alan yerine yerleştirmenizi öneririm... Yalnız bunu "alıştırarak" yapmalısınız, yoksa ilk günden uzun saatler güneş altında bırakırsanız yaprak yanıkları oluşur... İlk gün yarım saat, ikinci gün 1 saat... şeklinde gidebilirsiniz... Çıkan yapraklar çok sağlıklı ve güzel görünümlü olacaktır...

Not: Tabii ki kaktüslerin kış soğuğuna dışarıda dayanamayacaklarını göz önünde bulundurarak bu konumlandırmanın balkon gibi açık bir ortamda değil, iç mekanda yapılması gerekiyor... Mayıs ortalarında ise (İstanbul için) balkon ya da varsa teras gibi bir ortama çıkarın, açıkta hem hava hem güneş alsın, harika bir form kazanacaktır...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön