View Single Post
Eski 30-10-2018, 20:46   #5
devrann
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017

Organic freak isminde bir kanaldan çok daha etkili bir tohum çimlendirme metodu öğrendim ve hemen denedim videolarını buraya ekliyorum.Alt katmana parkecilerin parke altlarına sanırım yalıtım için döşediği bir malzeme den koyuyor bu malzeme bazen ambalaj kutularındanda çıkan ince köpük tarzında bir materyal ama parkeci iki metre kadarını para istemeden verdi yani ucuz bir malzeme.10-15 santimetre eninde ve ne kadar kullanacaksanız o uzunlukta o ince malzemeden kesip onun üstüne 2 kat kağıt kağıt havlu seriyoruz daha sonra tohumları kağıt havlunun katladığımız kısmına bakan tarafına belli aralıklarla yerleştiriyoruz ancak bu biraz ustalık istiyor sanırım yani ne çok iç tarafa ne çok dışa koymamak gerekiyor tabi tohum büyüklüklerini de hesap etmek gerekli,çok küçük kereviz gibi tohumlarda da işe yarasa da daha çok patlıcan,biber,domates gibi tohumlarda daha etkili,karpuz tohumu denedim sonuç iyiydi ancak tohumları önceden suya koymamak gerekli yoksa tohumlar çürüyor buna dikkat etmek gerekli.Tohumlar çok kısa bir sürede ve firesiz çimleniyor.Daha sonra rulo halinde sarıp lastikle tutturuyoruz ve biraz uzun bir kutuya koymakta fayda var çünkü alt tarafa talaş koyuluyor ve onunda belli bir yüksekliği var ama ben talaş bulamadım onun yerine perlit koydum bence daha etkili talaştan amaç sanırım alt araftan hava almasını sağlamak anladığım kadarıyla perlitte bu işe son derece uygun hatta talaştan daha uygun diyebilirim denemelerimde de rahatlıkla perlitinde kullanabileceğini gördüm.
Tohumlar çimlendikten sonraki aşamada ise sanırım torfla bir başka malzemeyi karıştırıyor ben hayvan gübresi ve torfu karıştırıp rulonun içine koydum, tekrar ambalaj lastiğiyle tutturuyorsunuz bundan sonra bitkileri şaşırtıncaya kadar bu şekilde kökleri gelişmeye ve büyümeye devam ediyor.
Sistemin artıları çimlenme pamuk ve peçete üstünde veya buzdolabı poşetindeki çimlendirmeye göre daha hızlı ve firesiz bu sistemin en büyük avantajı çok küçük bir alanda bir sürü tohum çimlendirmek ve büyütmek,ablanın videoda paylaştığı kadar tohumu çimlendirmek için bir sürü yer olması gerekir en az 10-15 farklı bitkinin tohumunu 20x10 ebatlarında bir kutuda rahatlıkta çimlendirip köklendirebilirsiniz.
BU da benim şu an yetiştirmeye çalıştığım çekirdeği oyalı turuncu karpuzdan bir foto,bu keretalardan 2 tane daha var ve tutmuş gözüküyorlar.

Eklenen Resimler

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön