View Single Post
Eski 29-10-2018, 07:37   #168
semanurozbek
Yeni Üye

semanurozbek's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Bitkinin dibi çürümüş görünüyor... Euphorbia trigona'nın canlı kısmı dıştaki yumuşak yeşil kısımdır... İçteki odunsu kısım sadece bitkiyi taşıma görevi görüyor... (Zamanla yeşil kısmın dışı da ağaç kabuğu görünümü kazanıyor, o zaman da canlı doku, yani bitki sıvılarının transferinin gerçekleştiği doku dış kabukla içteki odunsu doku arasında yer alıyor)... Resimde bitkinin arka tarafını göremiyorum, orada dış yeşil doku köke kadar uzanıyorsa orada hâlâ besin alıyordur... Çürüme çepeçevreyse o zaman dipten besin almıyor, mevcut dokularıyla yeni dalları büyütmeye çalışıyordur.. Bu durumda çürümenin ulaşmadığı yükseklikten bitkiyi temiz be keskin bir bıçakla ya da budama makasıyla kesmeniz gerekir... Daha sonra da euphorbia trigona'nın normal köklendirme yollarından biriyle köklendirmeniz gerekecek... Suda köklendirebilirsiniz, ki ben bu yöntemi tercih ediyorum... Ya da toprakta köklendireceksiniz, ki bu durumda MUTLAKA beş altı gün açıkta bekleterek kesik yerin kabuk tutmasını beklemelisiniz.. Doğrudan toprağa dikerseniz bakteriler bitkiye nüfuz ederek çürütür...
Biraz uzun oldu, ama her yönüyle açıklamak istedim..
Bol şans...
Uzun olması hiç sorun değil, teşekkür ederim. O kahverengi kısma bastırdığımda herhangi bi yumuşaklık yok. Önce küçük olanı kesip bakacağım eğer kökleri sağlamsa diğerini kesmeyeceğim ama çürüme varsa diğerini de kesip dediğiniz gibi suda bekleterek köklenmesini sağladıktan sonra dikeceğim. Tekrar teşekkür ederim, kendisini kestikten sonra burada paylaşırım tekrar

semanurozbek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön