View Single Post
Eski 27-10-2018, 18:58   #778
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Yine ben az önce saksının altını sileyim diye kaldırdım. Birde ne göreyim. Full hareketli bir solucan çıktı alttan. Ne yapayım şimdi. Çiçeği saksıdan alıp toprağını değişmeli miyim?
Çıyan o.. Hatta bazı kendini bilmezler tarafından kızdıkları sarışınlara hakaret olarak zaman zaman söylenen "sarı çıyan" sözünde bahsi geçen çıyan işte bu oluyor tam olarak..
Bitkiyle hiç ilgisi olmaz.. Evinizdeki böcekleri (hamam böceği vs.) yiyerek beslenir, çok etkili bir avcıdır ve onların sayısının az olmasını sağlar... Çıyan gidince hamam böceklerinin sayısı kontrolsüz biçimde artar...
Şöyle bir video da paylaşayım (Türkçe bulamadım):
https://youtu.be/xFjsSYHwHu8

Aloe vera'nızda ise hiçbir sorun yok.. Henüz ufak bir bitki, üstelik kısa süre önce taşınmış, biraz hırpalanmış olması çok normal.... Tek ihtiyacı kendi haline bırakılmak, soğuktan korunduğu bir yerde toprağı kurudukça az az sulanıp kendini toparlamak... Toprağını bence hiçbir şekilde ellemeyin, uygun yeri kesinleştirip bitkinin yerini hiç değiştirmeyin... Ne kadar kurcalanırsa zarar görme ve ölme ihtimali o kadar yükselir... Çok daha fazla hırpalanmış sukulentlerim ve aloe vera'larım oldu, uygun yere yerleştiriyorum, toprağını eşelemiyorum, yeterli sulamayı yapıyorum ve bunun dışında kendi haline bırakıyorum... Burada sabırlı olmak çok önemli... Birkaç gün geçince sabredemeyip "kökleri gelişmiş mi" diye bitkiyi kökünden çıkaran arkadaşlar bile gördük.. Bu şekilde bir bitki gelişemez... Bu biblo değil ki, canımız istedikçe çıkarıp bakalım... Tabii ki o bitkiler zarar görüyor ve çoğu ölüyor...
Bitkiniz hazır yavru da vermiş, benim önerim hiç müdahale etmeyin toprağına ve biraz sabırla gelişimlerini izleyin... Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön