View Single Post
Eski 26-10-2018, 17:13   #29
ykaya194
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 26-10-2011
Şehir: istanbul-Biga
Mesajlar: 870
[QUOTE=Feijoa;1550682]Ceviz Yetiştiriciliğinde bugüne kadar TV Programlarında ve uzmanlar tarafından ÜZERİNE BASILA BASILA SÖYLENMESİ GEREKEN ÇOK ÖNEMLİ BİR MEVZU VARDI.
Ama herhalde tecrübe edilmediğinden söylenmedi.
Bizdeki extra gelişimin ana faktörü de bu;
ARAZİYE CEVİZ DİKİMİ ÖNCESİNDE HAM LEONARDİT SAÇIMI VE KARIŞTIRILMASI...
DEKARA 5-10 TON ARASI MİNİMUM....
DEKARA MALİYETİ 400 LİRA..(CİVARDA)
SONUÇ:OLAĞANÜSTÜ GELİŞİM....DUNYA STANDARTLARININ ÜSTÜNDE....
Yazdıklarımızı,bu sayfayı baştan sona okuyup sonra bahçe kuranlar çok şey kazanacak...
Bana çevremde şimdi hayır dua ediyorlar...o kadar söyleyeyim...
Ve şunu da ekleyeyim;Tanışmak ve görüşmek isteyenleri geri çevirmek durumunda kalıyorum...Çünkü vaktim yok...şu halimle işlerime anca yetişiyorum...
QUOTE]

Olanüstü gelişim ve yüksek verim alabilmek için yalnızca leonardet yeterli değil, leonardet besin elementi değil bir toprak düzenleyicisidir ve besin elementleri bakımından zengin topraklarda mevcut olan ve kökler tarafından alınamayan besin maddelerin alımını kolaylaştırır ancak zayıf topraklarda mutlaka gerek kimyasal gerekse organik besin maddesi takviyesi gerekmektedir, bunun yanında meteorolojik koşularda burada çok önem kazanmaktadır.
Resimdeki bahçe benim ve 6 yaşında. Dikimden itibaren leonardet ve her yıl ağaç başı 1 kg humik asit verdim ve resimde görüldüğü gibi gelişimi gayet iyi ve gerektiği kadarda tozlayıcı var. Budaması,bakımı, gübreleme ve ilaçlaması da iyi yapılmakta ancak geçen yıl ve bu yıl olması gerekenin çok altında ürün alabildim sebebi Marmara bölgesindeki hava koşulların etkisi olabilir. Tozlanma döneminde kuvvetli yağışlar oldu ve çiçekte iken 30% a yakın dökülme oldu, temmuz sonuna kadar meyve tutumu gayet iyiydi daha sonra yağan kuvvetli yağışlar ve ardından gelen dolu ürüne çok zarar verdi, zamanında bakteriyel yanıklık ilacı atmama rağmen meyvelerde bakteriyel yanıklık gözlemledim buda verimi ve kalitesini kalitesini etkiledi.


Name:  SAM_0691_Edited.jpg
Views: 655
Size:  72.3 KB

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön