View Single Post
Eski 25-10-2018, 15:43   #25
birnefestoprak
Ağaç Dostu
 
birnefestoprak's Avatar
 
Giriş Tarihi: 14-07-2012
Şehir: Ankara/Morgantown
Mesajlar: 2,780
Böyle bir uygulama doğru olmaz. Atalık tohumların emanetçiliğni yapan en önemli grup, amatör bahçecilerdir. Özellikle şehirde yaşayıp birbirinden farklı meslekleri icra eden insanların köylülerin ıslahla elde ettiği tohumları özenle koruyabilmesi gerekiyor.

Tohumun saflığını korumak için kullanılan tek yöntem mesafeli dikim yapmak değil. Yukarda elle tozlama ve çiçeklerin bohçalanması tarif edildi. Bunlara bakabildiniz mi? Bu işlemleri her meyve için değil, tohumluk bıraktıklarınız için yapmanız yeterli.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tosuba Mesajı Göster
Merhaba, takip ettiğim kadarıyla tohumların saflığını korumak sıradan yetiştirici için, ya da hobi bahçesi sahipleri için pek kolay değil. Gerekli mesafeler bazı çeşitlerde mevcut bahçe kadar. Oysa şahsen ben bir parça bahçede bir kaç çeşit salatalık, biber ya da domates yetiştirmek zorundayım.

Acaba tohum paylaşımı yapılırken iki farklı paylaşım grubu oluşturulsa, bir tanesi tohumları saf halde üretebilen, buna imkanı olan gerekli seperasyonu sağlayabilenlerin paylaşımı; diğeri ise gdo suz, sertifikasız, marketten alınmamış ama elde ettiği tohumların saflığından emin olamayan tohum sahiplerinin ki olsa nasıl olur?

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön