Konu: aziztoprak
View Single Post
Eski 21-10-2018, 07:04   #13
aziztoprak
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
12-Yerli pembe domates

Bitki türü: sebze
Bitki ömrü: tek yıllık
Tohum Türü: domates
Tohum çeşit adı: yerli pembe domates
Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 1 yıldır, ilk bu yıl üretim yaptım
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Yalova/Altınova
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Geçen tohum paylaşım etkinliğinden Sn. Hoşsada'dan geldi (kendisine teşekkür ediyorum).
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: bilemiyorum.
Tohumu ilk paylaşan: bilemiyorum
Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): sadece yanmış çiftlik gübresi
Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): 1 kez kaolin killi, 1 kez sıvı kükürt uygulaması ve 1 kez NeemAzal T/S (Organik)
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Maalesef yer darlığı ve ilk denemem olduğundan izolasyona pek dikkat edilmedi. Yakınında yerli pembe (hoşsada), Ödemiş oturak (TCM), az miktarda siyah domates (Atılgan), yıldız domates (Yerli Tohum) da yetiştirildi. Bu sene aldığım domates tohumlarının saflığını garanti edemem!
Hasat yıl ve ayı: Yaz boyu Ekime kadar. Bakımı iyi yapabilseydim Kasım Aralığa kadar meyve verecek gibi canlılardı.
Bitki tipi ve gelişim durumu: çok verimli
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: şekli yamuk yumuk, orta iri, çok lezzetli
Yetiştirme özellikleri: Tohumdan fideye, fideden toprağa, kolay gelişen, verimli. Sırığa ve boya gidiyor. İple bağlama güzel yapılmalı. Meyveler ağır olduğundan dallar kırılabiliyor.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Şubat-Mart viyole, Mayıs fide olarak toprağa (iklime göre değişebilir, Yalova'da Mayıs ortası veya sonu gibi daha iyi olacağını öğrendim)
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): gerek yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: yanmış çiftlik gübresi iyi olur, su gereksinimi çok değil.
İklim gereksinimleri: Yalova Altınova'da güzel gelişti.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: İlk olgunlaşanlardan tam olgun iken alınmalıdır.

NOT: Elimdeki tohum sayısı sınırlıdır. İsteyen arkadaşlara numunelik üçer beşer gönderebileceğim.

Eklenen Resimler

aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön