Konu: aziztoprak
View Single Post
Eski 20-10-2018, 18:39   #7
aziztoprak
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
6-Çerezlik kabak

Bitki türü: sebze
Bitki ömrü: tek yıllık
Tohum Türü: Kabak
Tohum çeşit adı: Çerezlik kabak (Ordu köy)
Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 1 yıldır, ilk bu yıl üretim yaptım
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Yalova/Altınova
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Bir arkadaşımın hanımı Ordu'nun bir köyünden getirmiş
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Yakınında "iri alaca" ve sarı karpuz da yetiştirdim. Ama renk ve görünüşlerine bakıldığında birbirlerinden hibritlendiklerini zannetmiyorum.
Tohumu ilk paylaşan: bilemiyorum
Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): sadece yanmış çiftlik gübresi
Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): sadece 1 er kez sıvı kükürt ve organik tarımda kullanılan NeemAzal T/S kullanıldı.
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: bilmiyorum
Hasat yıl ve ayı: Eylül-Ekim
Bitki tipi ve gelişim durumu: yayılıcı, verimli
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Uzunlamasına ve enine büyüyor, olgunlaşınca sararıyor. Çekirdekleri bol. Sebzesi dış kabuğu hafifçe kazınıp kuşbaşı doğrandıktan sonra haşlanıp kavruluyor ve yoğurtla çok güzel oluyor. Tarifi eksik yapmış olabilirim (eşim bilir. Olgunlaşması için iyice sararması gerekiyor.
Yetiştirme özellikleri: Tohumdan fideye, fideden toprağa, kolay gelişen, verimli
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Mart-Nisan viyole, Mayıs-Haziranda fide olarak toprağa
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): gerek yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Çiftlik gübresi yeterli, ben su sıkıntısı çektiğim halde yetiştirebildim. Ama su olsa çok daha iyi olurdu zannediyorum.
İklim gereksinimleri: Yalova Altınova'da güzel gelişti. Sıcak iklimde daha iyi olacağını düşünüyorum.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Eylül-Ekimde tam olgunlaşınca alınır.

Eklenen Resimler

Düzenleyen aziztoprak : 21-10-2018 saat 20:01
aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön