View Single Post
Eski 16-10-2018, 21:37   #6
Doku_Kültürcü
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fraktur Mesajı Göster
geçenlerde analiz yaptırdığım labaratuvardan toprağı istemiştim.
çinden60 tlye alınma " toprak ph ölçerle" ölçtüm labaratuarda 7,5 çıkan ph 6,5 çıktı iyi mi ))
bu iş bu kadar basit mi ????
o analiz sonucuna göre hareket etsem kaç liralık gübre atacaktım ve toprağımı zehirleyecektim kim bilir...
şimdi çık işin içinden çıkabilirsen ))
kime güvensem bilemedim yıllardır ph cihazı üreten üretciye mi yoksa ankarada toprak ölçümü yapan labaratuara mı
gülüyorum ama 120 tl para verdim yoksa ona mı yanayım ((

eğerki yanlışsa kime- nereye şikayet edebilirim...
eğer ki yanlışsa buradan rezil edeceğim kendilerini...her türlü uğraşacağım...

uyanık olun dostlar büyük yatırımlar yapacaksanız en az iki yere analiz yaptırın !!!!
Analiz laboratuvarının kullandığı pH metre en az üç kalibrasyon çözeltisi ile (pH=4.01 pH=7.01 ve pH=10.01) kalibre edilen masa tipi pH metredir. ve doğruluk oranı ±0,01 pH dır, sıcaklık dengeleme sistemi için Pt100 veya Pt1000 platin direnç sensör kullanır, fiyatı da 1000$ civarındadır. Laboratuvarda, pH ölçümü sizin sağladığınız toprak örneğinden saturasyon çamuru hazırlanarak yapılır. Ayrıca kesin bir yargıya varmadan önce,
1. Cihazın, kalibrasyon çözeltisi ile doğru ölçüp ölçmediğini kontrol etmeniz gerekir:
pH=7.01 kalibrasyon çözeltisi:
KALİBRASYON ÇÖZELTİSİ pH7 20ml - pH ÖLÇÜM CİHAZLARI
pH=4.01 kalibrasyon çözeltisi:
KALİBRASYON ÇÖZELTİSİ pH4 20ml - pH ÖLÇÜM CİHAZLARI
2. Saturasyon çamuru hazırlarken kaynatılıp soğutulmuş saf su kullanmanız gerekir (su içerisinde bulunan CO2'nin uzaklaştırılması için, aksi durumda saf suyun pH değeri asidik olur)
3. Nasıl saturasyon çamuru hazırlanır= http://dergipark.gov.tr/download/article-file/175063 69 ve 70. sayfada.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön