Konu: Zekoş
View Single Post
Eski 13-10-2018, 18:54   #11
Zekoş
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Karabuğday(greçka)

Bitki türü:kuzukulağıgillerden bir bitki
Bitki ömrü:*Tek yıllık
Tohum Türü:Tahıl
Tohum çeşit adı:Karabuğday( greçka)
Tohum kaç yıldır sizdedir*:1 yıldır
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:*Çorum
Tohumun kökeni:Uttm adlı gruptan gelmisti
Dağıtılacak Tohumun Saflığı:-
Tohumu ilk paylaşan:Sayın Meyvelitepe
Kullanılan gübreler:Yanmış hayvan gübresi
:Kullanılan ilaçlar:yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Aynı türden baska bitki yoktu
Hasat yıl ve ayı:Eylül 2018
Bitki tipi ve gelişim durumu:Baharda yeterli ısı ve nemi bulduğu anda çok hızlı çimlenir ve büyür. Bitki boyları 20-25 santim olduğunda çiçeklenmeye başlar ve büyümeye devam eder. 60-70 santime kadar büyür. Verdiği dallardan çiçek açarak tohum bağlar. Çiçekleri bal arıları tarafından da sevilir. Nektarının kaliteli olduğu bildiriliyor.

Soğuğa dayanıklı değildir. Döktüğü tohumlardan yeterli ısı ve nemi bulduğunda tekrar çimlenir. Uygun koşullarda bir yazda iki ürün almak mümkündür.

Gübre istemez, çok kanaatkardır. Sulama gerektirmez, olumsuz koşullarda dahi yaşama direnci çok yüksektir.

Son yıllarda yaz örtüsü ve permakültür bitkisi olarak ekimi artış göstermektedir.*

Bahar yağmurundan hemen önce toprağa serpiştirilmesi çimlenmesi için yeterlidir, ayrıca toprak işlemesi gerekmez. Ancak toprak her durumda işlenecek ise derin olmayan çapadan önce, ya da derin çapa yapılacak ise yağmur öncesi çapalanmış yüzeye serpilmelidir.
Not:
Gelişimiyle ilgili bilgiler Sayın Meyvelitepenin 2013-14 etkinliginden alıntıdır.)

Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Salkım çiçeklidir.Gluten içermedigi çölyak hastalari icin tavsiye edilir.Unu yapılır.Ayrıca taneler bulgur gibi kullanilarak yemekleri yapilabilir.Kaynaklarda saglik icin oldukca faydasi oldugu yaziliyor..
Yetiştirme özellikleri:Kolay

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Havalar ısındıginda direk topraga ekim yapilabilir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler:yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri:
İklim gereksinimleri:Serin iklim bitkisiymis
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Salkım üzerinde olgunlasan taneleri takip edip toplamak gerekiyor yoksa yere dökülüyorlar.Malesef ben bu hatayi yaptim..Seneye dökülenler çıkar sanıyorum.

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön