Konu: Zekoş
View Single Post
Eski 12-10-2018, 11:06   #9
Zekoş
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Uzun Sırık Fasülye

Bitki türü:Sebze
Bitki ömrü:*Tek Yıllık
Tohum Türü:*Fasülye
Tohum çeşit adı:Uzun sırık fasulye(adını bilmiyorum bilen varsa düzeltebiliriz)
Tohum kaç yıldır sizdedir*:1 senedir
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:*Çorum
Tohumun kökeni:Forumda H.Çorak adlı üyeden paylasim dışı aldım.Manisa'dan
Dağıtılacak Tohumun Saflığı:Aldığı kisi devamlı ekiyormuş.
Tohumu ilk paylaşan:-
Kullanılan gübreler:Yanmış hayvan gübresi
:Kullanılan ilaçlar:yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Yakınında barbunya vardı sadece..
Hasat yıl ve ayı:Eylül 2018
Bitki tipi ve gelişim durumu:Sırık tipi,cok verimli bir tür..
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Uzun ince, silindirik dolgun, 8-9 taneli ve kılçıksız ..İlk olarak yedigim fasulye oldugundan mıdır bilemiyorum cok lezzetli geldi.
Yetiştirme özellikleri:Sarilabilecegi bir destek verilmeli.Pek dikkat edemedim ama sanirim 60-70 günde yenilebilir duruma geliyor.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Nisan ayından itibaren direk topraga ekilebilir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler:erken çimlenmesi icin 1-2 saat öncesinden ıslatılabilir.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri:Yarı gölgede de rahatlikla yetisebilir.Her toplamanın arkasından sulanırsa tekrar ürün alınır.Gübre verimi artırıyor.Bu seneki verimi yanmıs gübrenin fazla olmasına baglıyorum.
İklim gereksinimleri Bildigim kadarıyla fasulye cok sıcak ortam sevmiyor.Cok sicak iklimlerde ekim ona göre ayarlanabilir.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Kabuklar iyice kuruyunca tohum alinabilir.

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön