Konu: aziztoprak
View Single Post
Eski 07-10-2018, 12:59   #5
aziztoprak
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
4-Kavun (bağrı bütün)

Bitki türü: meyve
Bitki ömrü: tek yıllık
Tohum Türü: kavun
Tohum çeşit adı: bağrı bütün kavun
Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 1 yıldır, ilk bu yıl üretim yaptım
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Yalova/Altınova
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Yerli Tohum sitesinden alındı
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Yakınında "iri alaca" ve sarı karpuz da yetiştirdim. Ama renk ve görünüşlerine bakıldığında birbirlerinden hibritlendiklerini zannetmiyorum.
Tohumu ilk paylaşan: bilemiyorum
Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): sadece yanmış çiftlik gübresi
Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): kullanılmadı
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: bilmiyorum
Hasat yıl ve ayı: Temmuz-Ağustos-Eylül
Bitki tipi ve gelişim durumu: yayılıcı, verimli
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Ufak boyutlu, çok tatlı ve kokulu, çok sulu değil (benim sulama eksikliğimden olabilir) (Çekirdeği ortasında top halinde bütün çıkar, Nesli tükenmek üzere)
Yetiştirme özellikleri: kolay gelişen, verimli
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Nisan-Mayıs'ta viyole, Haziran-temmuzda fide olarak toprağa
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): gerek yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Çiftlik gübresi yeterli, olmasa da olur, su isteği fazla değil (?)
İklim gereksinimleri: Yalova Altınova'da güzel gelişti. Sıcak iklimde daha iyi olacağını düşünüyorum.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Ağustos-Eylül tam olgunlaşınca alınır.

Eklenen Resimler

aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön