Konu: Sezerakk
View Single Post
Eski 06-10-2018, 22:47   #4
Sezerakk
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2017
Mikrop Domates

Bitki türü: sebze
Bitki ömrü: tek yıllık
Tohum Türü: domates
Tohum çeşit adı: çeri domates
Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 1
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: İstanbul
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Sn. İncirliden 2017-2018 Paylaşımı
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Etrafında patlıcanlar vardı sadece
Kullanılan gübreler : Koyun ve Solucan
Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Gülleci Bulamacı
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Yapılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2018 Temmuz - Ekim
Bitki tipi ve gelişim durumu: Aşırı uzayan ve yana genişleyen bir tür
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Küçük sulu lezzetli adı gibi mikrop domatesler
Yetiştirme özellikleri: Uzunca bir sırığa sarılması ve koltuk alınması gerekir. Çok dağılıyor
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Mart ayı başında ekilmelidir. Bölgeye göre deişir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler; Bir gün suda beklettim.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Kırmızılaşan domatesler toplanıp, iki parmak arasında bastırıldığında tohumlar kolayca fışkırıyor.

Bahçemizin en verimli domatesi desem yalan olmaz. Topla topla bitiremedik. Konu komşu etraftaki herkes nasiplendi. Her gün en az 2-3 kg yakın Çeri domatesler topladık. 6-7 kök ekmiştim. Hepsi iç içe girdi, bir süre sonra önüne geçemedim. Her dalda bir sürü domates verdi. Her salkımda 12-20 arası domates topladık. Kahvaltılar için ideal. Görsel sunumlar için çok güzel ve lezzetli bir tür. Bir ara ben bu kadar Çeri domatesi kime dağıtacağım ? dediğim bile oldu. O yüzden seneye max 2 fide dikeceğim.

Elimde Yeteri Kadar tohum var.

Eklenen Resimler

Sezerakk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön