View Single Post
Eski 30-09-2018, 07:51   #157
aliosmankacar
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aliosmankacar Mesajı Göster
Bilgi veren arkadaşlardan Allah razı olsun. Hemen hemen bütün yazılanları okudum bende internetten bir dişi bir erkek fide sipariş edip büyük saksılara ektim önümüzdeki bahara kadar gözlemleyip mart ayının sonlarına doğru uygun bir yere ekmeyi düşünüyorum. Ayrıca 50 kadar da tohum sipariş ettim birkaç tanesini şimdiden çimlendirmeyi deneyeceğim uygun bir zaman değil ama maksat denemek eğer başarırsam onları da baharda uygun bir yere dikeceğim. Kalan tohumları da şubat-mart ayında ev ortamında çimlendirip araziye dikmeyi düşünüyorum. Fideleri Mersinden sipariş ettim şimdilik açık havada bol güneşli bir ortamda tutuyorum havalar soğuyunca cam balkonlu kapalı alana alacağım. Duruma göre ticari olarak yetiştirmeyi düşünüyorum. Bakalım bir yıllık tecrübelerim nasıl olacak.
Tohumların çoğu 2-3 hafta içerisinde çimlendi. El yakmayacak sıcaklıktaki bir suyla termosun içinde 2-3 gün arası beklettiğim tohumlar şaşırtıcı bir şekilde daha ekmeden suda tohumu çatlatıp uç verdi ve yaklaşık iki haftada filizlendi(bu işlemleri uyguladığım saksıyı gece soğuklarından etkilenmemesi için evin içinde tutuyorum). Sıcaklıklar ortalama olarak gündüzleri 25-29 geceleri ise 20-14 derecelerinde seyretti. Bu derecelere rağmen balkonda saksılara ektiğim tohumlar yaklaşık 3 hafta sonra filizlenmeye başladı. Bu saksılara ektiğim tohumları normal suda 2 gün bekletip ektim, yalnız onlarda sıcak suda olduğu gibi herhangi bir çatlama görülmedi. İki saksıda da filiz vermeyen tohumlar var, onların da zamanla çıkacağını düşünüyorum, çıkan filizler şimdilik sağlıklı görünüyor.

Düzenleyen aliosmankacar : 06-08-2019 saat 22:12
aliosmankacar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön