View Single Post
Eski 23-09-2018, 14:17   #1
urbanek
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2018
Wink DSİ sulama göletinden su çekme

Arkadaşlar merhaba,
Aranıza bahçe sahibi olarak katılabilmek için araştırmalarım devam ediyor. Ceviz ve üzüm yetiştirmek için 10-15 dönümlük yer arıyorum hala. Bir tarla buldum ama sulama konusunda endişelerim var. Forumdaki bir çok arkadaşın suyu taşımak ve depolamak için verdiği uğraşları da okudum. Su işini kafamda netleştirmeden de yatırımı yapıp arkasından dövünmek istemiyorum. Deneyimli arkadaşlarımın cevaplarına ihtiyaç duyduğm iki sorum var.
Bulduğum tarla DSI nin kapalı sistem sulama göletine 400-450 metre mesafede. Ama kapalı sulama sisteminin dışında. Yükseklik farkı olarakta 20-25 m göletten yukarıda kalıyor.
1) DSI nin sulama göletinden kapalı sulama sistemi dahlinde olmayan tarlaya su çekmek mümkün müdür? Sulama kooperatifi ya da sistem içindeki tarla sahipleri bu tip durumlarda su verirler mi? Zorluk, yüksek maliyet çıkarırlar mı?
2) Diyelim ki su çekmek mümkün, bu göletten 450 m yatay 20 m düşey su taşıma işini bahçe traktörleri arka milinin çalıştıracağı pompalarla iletebilir miyiz?
Sizlerden gelecek yorumlara göre hareket edeceğim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

urbanek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön