Konu: Bezelye
View Single Post
Eski 21-09-2018, 22:12   #25
Asoo
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mazda_ozan Mesajı Göster
Herkese iyi forumlar , Ekim ayında Bezelye ekimi yapabilir miyiz ? Bazı yerlerde okudum, bilirkişilerden, forumumuzdan da onay veya bilgi talep ediyorum.
Sonbahar ekimi denemedim. Bu sene deneyeceğim.

Geçen sene 20 Martta direk kalıcı yerlerine ektiğim bezelyeler çıktı, meyva da tuttu fakat çok verimli olmadılar.

Ben bezelyelerin çoğunu ilk bahar dikimi yapmıştım. 26 Şubatta, iç mekanda hazırladığım oluklara ekim yapmıştım. 3-4 günde çimlendiler. 19 Martta da oluklardan kalıcı yerlerine kaydırarak dikim yaptım.

Bezelyeler şaşırtmayı sevmediğinden oluk kullanılıyor. Kaydırma yönteminde şaşırtmaya göre kökler daha az zarar görüyor.

Bu arada ben Bolu Göynük'teyim. Kışlarımız oldukça soğuk geçiyor. Eğer İstanbul'da fideleme yöntemini uygulayacaksanız Bu tarihten itibaren nisan ayına kadar her zaman kalıcı yerlerine dikim yapılabilir sanırım.

Yerine ekimlerde hava çok soğuduğunda çimlenmeme problemi yaşayanlar var. Notlarımda çimlenme için toprak sıcaklığını 8-24 derece olarak kaydetmişim. Bu bilgiye göre farklı iklimlerde doğrudan tohum ekim zamanı ayarlanabilir.

Canım çekti. Ben de yarın bezelye ekmeye başlayayım bari.

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön