View Single Post
Eski 28-08-2018, 15:02   #961
ercnyldz
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2018
Merhabalar, siteye yeni üye oldum,tanışma bölümünde de belirttiğim gibi yeni bahçeli bir evimiz oldu...Hevesle evin ön ve yan tarafında bulunan takribi 90 m2 lik bölüme bundan tam 16 gün önce bermuda rulo çim serme işlemi yaptırdım...Beşinci günden sonra çimlerin üzerinde uçuşan ufak kelebekler gördüm ama acemiliğimden dolayı herhangi bir işlem yapmadım, kelebekler gün geçtikçe az az çoğalınca durumu çimi seren kişiye söyledim, çimlerde kurtlanma olduğunu ve ilaçlama yapmam gerektiğini söyledi.Bunun üzerine sitede yaptığım araştırma ve ilacı aldığım tarım ilacı satan dükkandaki ziraat mühendisinin tavsiyesiyle Dorpan 4ec adlı ilaçla ilaçlama yaptım...

İlaçlamayı nasıl yaptım : Gece 22:30 civarı önce bahçeyi az bir şekilde suladım ve ziraat mühendisinin tarifine göre 20lt suya 50cc ilaç karıştırıp tüm bahçeyi pompadaki ilaç bitene kadar ilaöladım, arkasından bolca sulama yaptım, ertesi sabah sulama yapmadım. Akşam eve geldiğimde bazı bölgelerde çim uçlarında hafif sararmalar gördüm, bunun da ötesinde aradan henüz üç gün geçmesine rağmen tekrar çimlerin içinde uçuşan kelebekler görüyorum...

Öğrenmek istediğim;
1. İlaçlama şeklimde bir hata varmı eğer varsa doğru ilaçlama şekli nasıl olmalı?
2. Belirtmiş olduğum bazı bölgelerdeki çim uçlarındaki hafif sararmaların sebebi nedir, bir sıkıntı olurmu olursa çözüm yöntemi nedir?

Bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum, şimdiden çok teşekkür ederim...

ercnyldz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön