Konu: C:N oranı
View Single Post
Eski 22-08-2018, 20:19   #5
prtkl
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Analiz sonuçlarınıza baktım. Toprağınız hem organik madde hem de mineral içeriği bakımından gayet iyi. PH sorununuz var. Yaprak analizinde minerallerin eksik çıkmasının sebebi de bu, bitki yüksek PH sebebiyle topraktan besin alamıyor.
Evet pH nedeniyle bitkilerin alabileceği makro besinler kalsiyumun sıcak korumasından bir türlü ayrılmak istemiyorlar, kalsiyumun lanetinden onları kurtarmamız lazım.

Alıntı:
Toprağınızda azot seviyesi iyi. Ne diye azot arttırmaya çalışıyorsunuz ki?
Azot artırmaya çalışmıyorum pH ı düşürmek için toprağa eklemeyi düşündüğüm ağaç yongasının yüksek karbon seviyesini dengelemek için kendi kıt aklımca azot ekliyorum. Sizce yaptığım hesap doğru mu? 83 kg doğru cevap mı?

Alıntı:
Toprağınızın C:N oranının 20:1 olduğunu nereden çıkardınız? Organik maddenin sadece yarısı kadarı karbondur.
verdiğiniz bilgiye göre bahçedeki mevcut C:N oranı için hesaplamayı güncelledim.Kontrol edebilir misiniz?

(4,5/2*4,35) : (0,23*4,35)= 10 : 1 :/ eğer doğruysa oldukça düşükmüş

Alıntı:
Toprağa direk çam yongası serpmenin pH seviyesine kısa sürede ve doğrudan bir katkısı olmaz. Uzun sürede kompostlaştırırsanız bir nebze katkısı olur.
Şubata kadar, 6 ay sabırla bekleyebilirim.

Alıntı:
Sulama suyunuzun PH'ı nedir bilmiyorum. Kontrollü sulama ile suyun PH seviyesini 5,5 seviyesine getirirseniz bitkileriniz için faydalı olur.
İşte söylemeyi unuttuğum noktaya dokunmuşsunuz, biz yeraltı suyu ile sulama yapıyoruz, bu suyun pH değeri 7,10 seviyelerinde oldukça stabil, ancak fransız sertlik cinsinden 30 a yakın sertliği var, oldukça kalsiyum içeriyor olabilir. Yazın, sürekli kalsiyum aşılıyoruz sanırım bahçeye çünkü kışın sulama yapmadığımız için lahana, brokoli ve turp hasatlarımızda hiç bir problem görmüyoruz.

Teşekkür ederim yanıtınız için, çok faydalandım.

prtkl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön