View Single Post
Eski 12-08-2018, 20:09   #46
Fatih_Soydemir
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selim orhan Mesajı Göster
Forumdaki bilgilere göre şu anda bitki besini verebiliriz ama kışın dinlenmede oldukları için onları kapalı balkonuma alıyorum 7 derecenin altına düşmüyor balkonum neyse o dinlenme döneminde besin ve su vermeyin sonra bahar geldiğinde onları uyandırdıktan sonra besin ayda bir kullanmaya başlayabiliriz benim öğrendiklerim bu yanlışlarım varsa düzeltebilirsiniz.

Dediklerinizin çoğu doğru sadece düzeltilmesi gereken noktalar var kaktüslere sıvı besin vermek mantıklıdır ama bitkiyi yormaktan öteye pek gidemez ve o sıvı besin kazara zamanında verilmesi es geçilirse bozulup kuruyabiliyor bu nedenle sıvı besin yerine gerçek katı gübre en garantisi olmak ile beraber bazı sukulent türleri Gübre kullanıldığında direk ölmektedir o türler için zorunlu sıvı besin. Çünkü sıvı besinde var olan besinler sınırlıdır tıpkı diğer bitkiler gibi onlarında kalsiyum bakır mangan Potasyum gibi maddelere ihtiyaçları var. Yaklaşık 18 senedir 20 çeşit kaktüs 3 çeşit sukulentim tüm hepsine gerçek gübre kullanmaktayım hem çok hızlı gelişiyorlar hem de zamanı geldiğinde yaz boyu hiç durmadan açıyorlar. bazıları Kum ilavesinde bulunuyor kaktüslere kum işi bozar iri çakıl dense neyse ama kum nem tutma oranını arttırır ve bitki gelişmez fazla su ile araları yok kaktüs türlerinin. torf kullanımı sıkıntı yaratıyor piyasada satılan 5 tl' lik torf olursa kaliteli torflar da bahçe toprağı ve gübre karışımı ile desteklemekte fayda var.

Fatih_Soydemir Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön