View Single Post
Eski 03-08-2018, 21:18   #3
Mahmut Ozkur
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 09-04-2017
Şehir: Adana
Mesajlar: 39
Kalabalık misafir gelince sorun olduğu için biraz büyük bir masa ihtiyacımız vardı. Ben de iş yerine gelen paletlerden söktüğüm tahtalardan 200x86 masa yapıp, cam cilası ile kapladım, kaymak gibi oldu ama çivi sökmek için boşuna uğraşmışım.

Paletlerde kullanılan tahtalar 120cm uzunluğunda. eğer size gereken daha kısa bir kısmı ise çivi çıkarmak için uğraşmayın, çok yorucu oluyor, testere veya avuç içi taşlamaya ahşap kesme ucu takarak kesebilirsiniz, bu durumda sadece orta kısımın çivilerini sökerek zaman kazanabilirsiniz. İllaki çivileri sökmek isterseniz, paletler ıslak olursa yivli çiviler çıkarken tahtayı parçalamıyor. En kolay yağmur altında ıslanan tahtalar sökülüyor.

Paletlerde çam ve kavak ağacı kullanılıyor. ağacın damarı görünsün, görseli ve sağlamlığı olsun istiyorsanız çamdan yapılma paletleri bulmanız gerekli ama tahta kalınlıkları tutmayabiliyor ve sökünce eğrilme ihtimali fazla, planyanız varsa düzelterek çok iyi sonuç alabilirsiniz.

Kavak ise genelde aynı ölçülerde kesilmiş, birbiri ile uyumlu ve pürüzsüz oluyor ama görseli ve dayanıklığı çok iyi değil, zaten sökerken bile kırılabiliyor.

Söktüğünüz tahtalara önce avuç içi taşlamaya flap zımpara takarak, kalın bir zımpara yapıp, daha sonra elektrikli zımpara ile 180 ve son olarak 250 kalınlıkla rötuş yaparsanız, tertemiz bir yüzey oluyor.

Cila olarak ise şeffaf cam cilası hem vernik çeşitleri gibi renk vermiyor hem de ısı, güneş, çizilme gibi etkenlerden korumakta başarılı. Aynı zamanda son katı kalın atarsanız üstte kaygan bir tabaka oluşturarak, hem ahşabın görüntüsünü veriyor, hem ahşabı kaplayarak zarar vermesini önlüyor. Sadece kullanacağınız fırçanın yumuşak olması daha iyi bir sonuç almayı sağlıyor. Zaten bir adı da parke cilası.

Kolay gelsin.

Mahmut Ozkur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön