View Single Post
Eski 01-08-2018, 10:39   #79
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi puura Mesajı Göster
Tatile didime gittiğimde sokaklarda çok fazla karşılaştım ve bu parçaları aldım 2 haftadır bu şekildeler ve köklendiler. Kesip aldım 1-2 gün sonra toprağa diktim tuttular. Sorum şu küçük olan kaynanadilimi çünkü sizin attığınız fotoğraflarda benzeri yok. Birde kaktüs hakkında hiç bir bilgim yok radyasyonu emdikleri doğrumudur ?

küçük olanı da opuntia'nın bir parçası, ancak meyvesi... Yani meyvesini dikmişsiniz... Peki köklenir mi? Valla benim bir opuntia'mın bir meyvesi sonradan yaprak (aslında o yassı kısımlar yaprak değil, gövde, ancak şekil itibarıyla yaprak diyoruz) verdi ve oradan gelişmeye devam etti.. Yani opuntia meyvenizin köklenip bir opuntia bitkisi olarak gelişme ihtimali var...

"Radyasyon emme" olayına gelecek olursak, bir kere çok sayıda radyasyon türü var. Radyasyon "ışınım" demektir ve bir merkezden her yere yayılır... Bilgisayar gibi cihazlar az miktarda elektromanyetik radyasyon yayarlar (bizde genel kullanım olarak radyasyon deyince genellikle nükleer radyasyon anlaşılır)... Bir şeyin sizi elektromanyetik ışınımdan koruyabilmesi için ışınım kaynağıyla aranızda olması gerekir, çünkü elektromanyetik ışınım merkezden düz çizgiler (doğrular) şeklinde yayılır.. Örneğin bir kurşun levha gibi bir cismin radyasyon kaynağıyla aranızda olması gerekir... Bu bakımdan, en azından "elekromanyetik radyasyonu" emme olayı şehir efsanesi.....
Bitkiler bunu değil de şunu yapıyorlar: havadaki bizim için zararlı bazı gazları bünyelerinde tutuyor ve bu bakımdan havayı temizliyorlar.. Örneğin mobilyalarda yapışkan ya da boya olarak kullanılan bazı maddeler onlarca yıl bizim için zararlı gazlar yaymaya devam ediyorlar... Bitkiler bu gazları belli ölçüde absorbe ediyor... Bununla ilgili bir makale okumuştum bir tarihte.. Orada hangi bitkilerin daha etkili olduğu inceleniyordu, ama çok yıl geçti, bitkileri spesifik olarak hatırlamıyorum...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön