View Single Post
Eski 26-07-2018, 12:01   #2697
cooler
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güne bakan Mesajı Göster
Aynı dertten muzdaribim.. bu yıl çok salyangoz geldi bahçeme .. ben salyangozdan oluştuğunu düşünüyordum
yukarıda yazan arkadaşlarında cevabı aynıdır
sizin yapraklarınıza bulaşan böcek aynı böcek yaprak güvesi arkadaşlar
Bu böcek yapraklar daha filiz aşamasında iken yaprağın özünü emerek beslenir. yaprak hafi büyüdüğünde takip edin kıvrılmaya başlayınca kıvrılan yeri açın ilaç sürün. Ben ilaç olarak biberlerde kullanılan mavi renkli toz vardır. Suya karıştırılıp fısfıslanır onu kullanıyorum.
Adını maalesef bilmiyorum Zirai ilaç satan yerlere sorup alabilirsiniz. Çiçeklere de zarar vermiyor.
Bir de yapraklarda ve ağaç gövdesinde zaman zaman yapış yapış bir madde oluşuyor. renksiz. Elinize sirkeli veya sabnlu su alıp yaprağı gövdeyi silin.
Kışın başında yaptım bu sene böceklerden özellikle unulu bit denilen böcekten eser kalmadı.
Çiçeklerin dökülmesine gelince her çiçek meyve verecek olursa ağaçlarımız 2 seneye kalmaz ölür gider. Bir takım ilaçlar satılıyor meyve tutumu için ama ben kullanmıyorum.
Ağaç ortalama güneş alan ve havalandırması iyi olan bir ortamda bulunsun yeter.
Sulama konusuna gelirsek; toprağın cinsine geçirgenliğine göre sulama yapınız. Torf ağırlıklı ve hava allan toprak ise 4-5 günde bir (tabi güneş çok alıyorsa gün aşırı- benim gibi klimanın motorunun olduğu yerde olursa hergün) sulayın. Sert toprakta olan bir bitkiniz varsa toprak üstü kuruyunca sulayın.
Gecen sene çok verimli olan kamkat ve limonum (bir iki sayfa geride fotoları mevcut) sanırım bu sene biraz dinlenme aşamasında.
limonum oldukça form tuttu. yaprakları gövdesi kendini epey yeniledi.

Her zaman giremiyorum siteye unutuyorum açıkcası.
Ama elimden geldiğince yine yazmaya çalışırım gün içinde

cooler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön