View Single Post
Eski 24-07-2018, 16:37   #51
askcocugu20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gekren Mesajı Göster
Herkese merhabalar.

Yazın başında balkonumuza saksı çiçekleri alırken kızımın ısrarı ile tohumlardan hiç üzerine bakmadan bir poşet aldık. Eve geldiğimizde kavun olduğunu gördük. Fazla detaya girmeden çimlendirme prosedürlerini uygulayarak 20-25 tohumu çimlendirdim. Bunlardan en fazla 3 5 tanesi büyür diyerek bulabildiğim en büyük saksıya (en olarak) diktim. Ancak sorun şu ki tüm tohumlar ve fideler inanılmaz büyüdüler. şu an fotoğrafta gördüğünüz çiçeklerin en az 2 katını da dökmüş durumda. bundan kavun almak biraz hayal gibi geliyor ancak inatla çiçeklenmesi de bir acaba doğurdu kafamda. deneme yanılma için daha küçük bir saksıya yine çiçekli bölgenin dokunmasını sağladım ancak yine çiçekleri döktü ve kavun oluşumuna dair bir gelişme göstermedi. En azından numunelik de olsa 1 tane kavun elde edebilmek için neler yapmam gerekiyor?

Yardımcı olacak herkese teşekkürler.
merhaba

öncelikle internetten kavun yetiştirme konusunda bilgileri okuyun.kavunun biyolojisini bilmek gerekiyor.ana dal sürgündeki çiçekler erkek ana daldan çıkan yan sürgünlerdeki çiçeklerse dişi.ana dalın çok uzamasınada bence izin vermeyin ve sürgün başını koparın.böylece yan dal daha fazla verecektir.fırça yardımı ile çiçekleri tozlayabilirsiniz.meyve tutumu içinde bence iyi bir ışık güneş almalı.gölgede kalırsa meyve tutamayabilir.meyve tutarsa meyveden sonraki 3. yapraktan sonra olan dürgünü koparın.bundan sonrası artık şansa kalmış.

askcocugu20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön