View Single Post
Eski 23-07-2018, 14:00   #105
Tolga Özmeral
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sezerakk Mesajı Göster
Tolga Bey öncelikle geçmiş olsun diliyorum. Facebooktan da takip ettiğim üzere sanırım bu sene herkesin kabusu oldu bu kurtlar. Zira bizim bahçede de durum sizinkisi ile aynı. Tüm domateslerin tadına bakıyorlar. Böyle giderse birşey yiyemeyeceğiz gibi. Ben tüm fideleri gülleci bulamacı ile ilaçladım ancak işe yaramadı. Öğrendiğim kadarı ile larvalarını domates daha çiçekteyken çiçeğim içine bırakıyormuş.
Size de geçmiş olsun Sayın Sezerakk.
Dediğiniz gibi bu sezon genel bir sorun oldu bu tırtıllar sanırım.
Çevremizdeki bahçelerde de durum aynı. Benim dışımda herkes ilaçlama yaptı.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meminaydin Mesajı Göster
Organik olan delfin-wg'yi deneyebilirsiniz forumda aratırsanız detayları var.
Sayın meminaydın,
Maalesef dediğiniz ürünü Sinop'ta bulamadım. Organik bir ilaç olduğu için biraz pahalıymış o yüzden pek talep olmuyormuş buralarda.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Bunlar tuta absoluta larvaları değil,yeşil kurt.Tuta absoluta zararı çok yüksek olur nerdeyse meyve ve bitkinin tamamını yiyip hızlı bir şekilde üreyerek tek yaprak bile bırakmazlar.Yeşilkurtta neemezal ve delfin iyi.Tuta absoluta için bişey diyemeyeceğim populasyon yoğunluğu bazı yerlerde çok yüksek seyrediyor ve dışarda üreyebileceği birçok konukçusu mevcut aynı familyadan .Çok sık uygulama yapmak lazım,kükürt veya kaolinle kaplama yapmak belki zararı azaltabilir.Çünkü tuta absoluta larvaları yaprakta en üstteki zar kısımın altında gelişerek burda ürer yeşil kurt gibi yaprağı komple yemezler.Bu yüzden yaprağı kaplamak işe yarayabilir.
Sayın devrann,
Haklısınız. Tuta değil sanırım. Domateslerin yarıya yakınını kurtuldu gibi.
Tuta Absoluta olsa hemen hepsi giderdi değil mi?
Önerileriniz için teşekkürler.

Üç Burun biberler sofrada yerini almaya başladı ve verimi güzel;

Name:  20180720_180914-min.jpg
Views: 539
Size:  53.8 KB

Tohum için balkonda büyüttüğüm fide biz evde yokken cereyanda kalmış, tüm çiçeklerini ve yapraklarını dökmüş. Tohum almak için bahçede tül kese yöntemini kullanacağım.

Tolga Özmeral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön