View Single Post
Eski 19-07-2018, 23:26   #3113
Batuhan Yılmaz
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Merhabalar, sizlere 3 adet sorum var

1- Çiçek sepetinden yeni aldığım orkidenin üzerinde beyaz taşlar vardı onları kaldırdım dekor olarak güzel duruyor ama bayağı tozlulardı çamaşır suyuyla güzelce dezenfekte etsem üstlerinde durmalarının bir sakıncası var mı ?

2- Bu orkidenin toprağı biraz kara ve yosunlanmış bugün dikkatli inceledim mikroskobik boyutta krem rengi iğrenç böcekler dolanıyor ve 1 köküs ararmış ve diğer yeşil köklerde ağaç kökü gibi mantarımsı beyaz uzantılar çıkarmış ama çiçekler ve yapraklar aşırı sağlıklı gözüküyor haftada 1 suya daldırıp süzdürerek suluyorum ve 2-3 günde bir uzaktan sisleme su fışkırtıyorum tüm yapraklarına ve hava sirkülasyonu olan hep aydınlık ve direkt güneş ışığı olmayan yerde tutuyorum. Sizce toprağını değiştirmeli miyim ?

3- Bugün elime ölmek üzere olan bir orkide geçti yeşil yaprağı hiç kalmamış ama bir sürü kök var ve sanırım orkide aşırı yaşlı kök sapı 15 cm di ve 8 adet kesilmiş çiçek sapı kalıntıları vardı ve kök sapının en dibi kararmıştı ben de tüm kötü şeyleri temizleyip kök sapının siyah olduğu yeri kestim sonra deterjanlı su ile iyice köpürterek yıkayıp duruladım daha sonra sirkeli suyla iyice yıkayıp yaprak sapının ucunda ki kırılmış ve yumuşamış yeşil ucu iyice kurulayıp yaralı yerlerine toz tarçın sürdüm ve yıkama aşamalarında kökleri bayağı şişti umarım doğru uygulamalarda bulunmuşumdur sizce yaprakalrın hızlıca büyümesi için ekstradan ne yapmalıyım yarın yeni topraklarına geçireceğim şimdi sadece kökler nemli peçeteye sarılılar ne yazık ki tüm tavsiyelerinizi bekliyorum çok teşekkür ederim.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön