View Single Post
Eski 17-07-2018, 13:21   #294
Kafkas Kızı
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2018
Duydum ki, Ağustos Eylül ayları hercai menekşe tohumu ekmek için doğru zamanmış. Ve ben de tohum almaya ve hercai ekmeye karar verdm.

Bu başlıkta bulunan tüm yazıları okudum. Epeyce bilgi sahibi oldum ama yine de vakit varken sorayım dedim. Hem de benim gibi hercai ekmek isteyenler varsa (tohumdan) onlar da faydalansın.
Öğrendiklerim:
- Kağıt bardakların alt kısmından bir kaç delik açıyorum.
- Cocopeat'i su ile ıslatıp uygun kıvama gelince kağıt bardaklara dolduruyorum. (üzerinden yarım cm boşluk kalacak şekilde)
- Tohumları bu bardakların üzerine 1-2 tane tohum olacak şekilde atıp üzerine spreyleme ile su sıkıyorum.
- Bu bardakları ayakkabı kutusu veya saklama kabı bir şey içine koyup tümünü kaplayacak şekilde streç film ile sarıyorum. (Streç film toprağa yakın olmayacak, mantar olmaması için)
- Bu şekilde streçli olan tohum ekili olan bardaklarımın olduğu kutumu karanlık bir yere koyuyorum. (Bizim balkonda eski dönemlerden kalma kanepe var. Kanepelerin sırt kısımlarında 3 tane kapalı dolap olanlardan. Ben bu dolaplara koymayı düşünüyorum)
- Çimlenme olana kadar toprağı çamur gibi yapmadan günde 1 veya 2 kez spreyleme yöntemi ile su sıkıyorum.
- İlk çimlenme başlayınca diğer bardaklardan da çimlenme olana kadar su sıkmaya devam ediyorum ama diğer çimlenme olanlar için de yarım saat kadar bu karanlık yerden çıkarıp, streçi açıp havalandırıyorum.
- Çimlenmeler iyice kendini gösterince, ışıklı ama direk güneş görmeyen bir bölgeye alıyorum. (Sundurması uzun olan balkonumda iyi olacaktır diye düşünüyorum, ışık var ama direk güneş almıyor)
- Kasım ayı gibi güneş alan balkonuma (asıl yerine) alıyorum. Sabah ve öğle güneşi görüyor. (zaten mevsim kış olacağı için, Konya gibi yerde zaten kış aylarında çok da güneş alamaz diye düşünüyorum)
- Devam eden süreçte, fazla su vermeden büyütmeyi ve çiçeklerinin açmasını bekliyorum.

Kendi öğrendiklerim bunlar.

Yukarıda yazdığım kısımlarda eksik veya hatalı olarak düşündüğüm bir yer varsa lütfen beni uyarın.

Yine de birkaç soru:
- En önemli soru (bunu yazdığımda tarih 17 Temmuz 2018)
Şimdi bana, tohumları ekeceğim en doğru tarihi söyler misiniz?

- Kaliteli, güzel verimli tohum için marka tavsiyeniz var mı? Çok marka var ama neye göre tercih yapacağım bilemedim.

- Sulama suyu için süt çay yazanlar olmuş, doğru mu?

Kafkas Kızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön