View Single Post
Eski 12-07-2018, 21:28   #58
namtha
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2006
Brezilyalı arkadaşım banada 3 tohum göndermişti.saksının içine koydum ara ara suladım ancak yeşermedi, çimlendiremedim diye düşünüp kendi haline bırakmış unutmuştum.Sonra tohumlar başka bitkiler için saksı ve toprak değişimlerinde yer bile değiştirmişler ) .Bir gün başka bir bitkinin bulunduğu saksıdan iki yaprak çıktı.yaprakların şekli ve parlaklığından önce uğraşıp çimlendirmeyi başaramadığım zeytin çekirdekleri yeşerdi diye düşündüm ancak bir süre sonra pitanga tohumlarının çimlendiğini anladım . üç tohumdan iki tanesi çimlenmiş oldu.Ayırıp kendi saksılarına yerleştirdim.Bu arada brezilyalı arkadaşımın söylediğine göre pitanga meyvenin ismiymiş.Bitki için pitangueira (pitangeyra gibi okunuyor) veya Pé de Pitanga (pecipitanga gibi okunuyor) diyorlarmış.Biri biraz büyüdü diğeri daha yeni yeni büyüyor.Şimdilik bol güneş bol su ile izmir ikliminde keyfi yerinde ve en dibinden sürgün vermeye başladı.Forumdan okuduğuma göre kışın bitkiyi içeri alacağım gibi görünüyor.Sarmaşık gibi hızlıca boya gittiği için biraz dengesiz büyüyor o yüzden hem yamuk büyümesin hemde sabit düzgün güneş görsün diye tahta çubuk koydum ve bağladım kendi kendini taşıyacak duruma gelirse belki çıkartırım.Meyvelerini bende merak ediyorum umarım tatlı çeşit denk gelmiştir

Eklenen Resimler

namtha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön