View Single Post
Eski 12-07-2018, 16:27   #114
topraksizmarul
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2016
Topraksız tarımda marul yetiştirmek çok kolaydır fakat sistemi kurmak sanıldığı gibi ucuz değildir. Hemen sera kurma maliyeti hesaplanır herkese makul gelir fakat Sera kurma meselesi olayın sadece %10'dur Mesela seranın konumu seradan çok çok daha önemli bir husustur. İlla bu işi yapacağım diyen bir kişi besini hazır alması gerekir mesela. Çünkü üretim pazarlama ve sürdürebilirlik döngüsünde besini de ben yapacağım demek mantıksız bir iştir çünkü emin olabilirsiniz ÜRETİM-PAZARLAMA kolay iştir mesele SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK'tir. Sera yapacağınız zaman kendinize soracağınız sorular şunlar olmalı;

- Sera besin otomasyonunu muhakkak olmalı. (Pahalı cihazlara sakın para vermeyin gerek yok)
- Ben burayı kışın nasıl ısıtırım yazın nasıl soğuturum
- Nem olayını nasıl çözerim (kışın fazla, yazın az olur).
- Fan sistemini nasıl kuracağınızı seraya kurmadan tespit ederseniz seranın konumu daha iyi ayarlarsınız
- Sisleme muhakkak yapılmalı
- Gölgeleme perdeleme sistemi yapılmalı
- Besini hazır alın.
- Fideyi hazır alın. (Fide alacağınız yerde önemli)

Şimdi bu saydıklarımı araştırmaya kalkın dehşet fiyatlar çıkacaktır gözünüz o kadar da korkmasın hazır sistemler çok pahalı olabilir araştırırken yılmayın kendiniz çoğu şeyi çözebilirsiniz işte önce bunları hesap edin bu yatırımları yapın Bunları yapmadan kesinlikle bu işe girmeyin bunları yapmadan bu işe gererseniz ya batarsınız ya da bunları yine de yaparsınız

topraksizmarul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön