View Single Post
Eski 05-07-2018, 16:54   #3
mustafa_myb
Ağaç Dostu

mustafa_myb's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2015
Merhaba mutoberk,

s.serdar beye katılıyorum. Sonuçta daha önce bol sulama ile suluyor idiniz anladığım kadarı ile. Bu süreyi kısaltacak ayrıca elektrik maliyetini bir nebze düşürecektir. Öncelikle şunu belirteyim bu konuda uzman değilim, portakal bahçesi için salma sulama mı iyidir? damla sulama mı iyidir? bilmem bu yüzden yanlış bir şey söylemek istemiyorum ama sadece içinde bulunduğunuz durum üzerinden, mantık çerçevesi içinde bir kaç fikir paylaşmak istiyorum.

Bence artık sulanacak 40 dönüm ve 5 dönüm bahçem var diye düşünmeyin, 45 dönüm bahçem var deyin. Önceden 40 dönüm yer 7 günde sulanıyordu ve ayda bir oluyordu. 30/7=4.2 günde bir gün sulama yapıyordunuz zaten. Şimdi 10 günde bir 12 saat suluyorsunuz. 12 saati bir sulama zamanı olarak saysak bile ayda 3 gün eder. Bahçeler farklı yerde olduğu için ikisine de ayrı ayrı gitmek zorunda olduğunuzu anlıyorum. Sulama sisteminiz ne şekilde bilmiyorum ama, en azından 5 dönümlük bahçenize otomatik sulama saati koyarsanız hiç gitmenize gerek kalmadan kendi kendine sulama yapabilir, ayrıca istediğiniz sıklıkta sulayabilirsiniz. Sadece ayda bir gidip kontrol edersiniz, başında da durmanıza gerek kalmaz. Dediğim gibi sistemi böyle otomatik bir şekle çevirebilirseniz, 40 dönümlük bahçenize bile uygulanabilir. Nacizane fikrim budur.

Kolay gelsin.

mustafa_myb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön